Tallinn - Raekoda (Ratusz)
Podobnie jak w średniowieczu tak i dzisiaj Plac Ratuszowy jest sercem Starego Miasta. Przez wieki funkcjonowało na nim targowisko, dziś jest miejscem różnych wydarzeń, koncertów na świeżym powietrzu, targów rękodzieła. Zgodnie z tradycją sięgającą 1441 roku, na placu każdej zimy ustawiana jest choinka odbywa się Jarmark Bożonarodzeniowy. Pierwsze takie wydarzenie na świecie zainicjowali członkowie Bractwa Czarnogłowych prawie 600 lat temu. Wiosną organizowany jest Festiwal Dni Starego Miasta, nowoczesna wersja średniowiecznego karnawału, w którym żyją tradycje z okresu średniowiecza.
Plac otoczony malowniczymi kupieckimi kamieniczkami tworzy niesamowitą atmosferę. Latem pełen kawiarnianych stolików, chętnie odwiedzany jest przez mieszkańców i oczywiście przez turystów.
W centralnym miejscu placu w bruku znajduje się okrągły kamień z wykutą różą kompasu. Z tego miejsca, przy odrobinie wysiłku zobaczyć można szczyty wszystkich pięciu iglic Starego Miasta.
Najważniejszym budynkiem na placu jest oczywiście Raekoda czyli budynek dawnego Ratusza. Jest to najstarszy (jedyny ocalały średniowieczny budynek ratusza) w całym regionie Morza Bałtyckiego oraz Skandynawii.
Budynek ten po raz pierwszy wspomniany został w dokumencie pochodzącym z 1322 roku. Zbudowany został z przeznaczeniem na magazyn jako jednopiętrowy, kamienny budynek z podpiwniczeniem. Fasada tego pierwotnego budynku jest teraz tylną ścianą arkady, w której nadal można zobaczyć otwory okienne pochodzące z tego okresu. W zachowanych dokumentach z 1364 roku istnieje zapis o działającym tu teatrze, w 1372 roku po raz pierwszy dokumenty wspominają o Ratuszu. Świadczy to o tym, że budynek ten pełnił różnego rodzaju funkcje. Funkcje Ratusza budynek pełnił aż do 1970 roku. Nadal pełni rolę budynku reprezentacyjnego administracji miasta i zaprasza gości jako miejsce koncertów oraz muzeum, w którym można poznać wielowiekową wartość historyczną i architektoniczną tego miejsca.
Wielostopniowa rozbudowa ratusza miała miejsce w pięciu różnych okresach i postępowała od zachodu do wschodu. Najstarszy budynek ratusza obejmował zachodnią część obecnego ratusza, a południowa ściana obecnej arkady była skierowana w stronę rynku.
W 1346 roku. Król Danii przekazał władzę w Estonii Zakonowi Krzyżackiemu. Jako miasto hanzeatyckie, Tallinn uzyskał prawo do kontrolowania handlu wschodniego, nabywając prawo do magazynowania zapasów. Następował szybki rozwój handlu i dobrobytu. Sytuacja ta wymusiła również stworzenia dodatkowej powierzchni dla urzędników. Wschodnia część budynku została przedłużona w 1374 roku w kierunku zachodnim. Budynek uzyskał dzisiejszy kształt w wyniku przebudowy w latach 1402–04. Powstała dwukondygnacyjna budowla na planie trapezu. Ściana główna mierzy 36,8 metra długości, zachodnia 14,5 metra długości, a wschodnia 15,2 metra. Na pierwszym piętrze znajdowała się sala handlowa oraz .... sala tortur, w piwnicy znajdował się magazyn win. Na drugim piętrze zlokalizowano pomieszczenie do przechowywania dokumentów, sala reprezentacyjna, sala ratusza oraz kuchnia.
Mierząca 64 metry wysokości ośmioboczna wieża zbudowana została w latach 1616–1-27. Ma trzyczęściową barokową iglicę z otwartymi galeriami. Dzisiejszy, renesansowy wygląd uzyskała w 1781 roku. Zrekonstruowano ją w tym kształcie w 1952 roku po zniszczeniach powstałych podczas II wojny światowej. Na jej szczycie znajduje się Vana Toomas (Stary Tomasz), który jest symbolem Tallina. Ubrany jest w szaty straży miejskiej z XVI wieku. Dzisiejszy to kopia oryginału pochodzącego z 1530 roku.
Obecne, główne wejście zostało zbudowane później, prawdopodobnie w XVIII wieku. Z tego też okresu pochodzą również niskie aneksy po zachodniej stronie budynku.