Stolice-Europy
Stolice-EuropyStolice-Europy
233705
DzisiajDzisiaj113
WczorajWczoraj329


W miarę postępu prac umieszczać będziemy opisy naszych wypraw do kolejnych stolic. W przygotowaniu Sarajewo.

     BERNO

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Trasa piesza o łącznej długości 4.9 km

 

początek - Kirchw St. Peter und Paul (Kościół św. Piotra i Pawła)

koniec - Einstein House (Dom Einseina)

 

 

A. Kirche St. Peter und Paul (Kościół św. Piotra i Pawła)

  -  Rathaus (Ratusz)

B. Untertorbrucke (Most Dolnej Bramy)

C. Rosengarten (Ogród Różany)

D. Bärengraben (Niedzwiedzia Jama)

  -  Nydeggkirche (Kościół Nydegg)

E.Berner Münster (Katedra w Bernie)

F. Bundeshaus (Parlament)

G. Heiliggeistkirche (Kościół Świętego Ducha)

H. Käfigturm (Wieża Więzienna)

 I. Frantziosische Kirche (Kościół Francuski)

  -  Kornhaus (Spichleż)

J. Zeitglockenturm (Wieża Zegarowa)

   - Einstein House (Dom Einseina)

 

 

 

A. (0.0 km) Kirche St. Peter und Paul

                             (Kościół św. Piotra i Pawła)

 

Budowla powstała w latach 1858-1864 i była pierwszym katolickim kościołem w Bernie. Architektura kościoła była przedmiotem międzynarodowego konkursu. Zwyciężyła koncepcja mieszanej świątyni o charakterze romańskim, z elementami gotyckimi. Autorem projektu był 23-letni Edward Deperthes z Reims. Pierwszą rzymskokatolicką mszę świętą celebrowano 13 listopada 1864 roku. Od 1875 roku świątynia jest katedrą Kościoła Chrześcijańskokatolickiego w Szwajcarii, będąc kościołem macierzystym zwierzchnika szwajcarskich starokatolików. Tutaj w dniu 9 maja 2002 roku podczas uroczystego nabożeństwa święcenia biskupie m.in. otrzymał Polak biskup prof. Wiktor Wysoczański. Katedra należy do parafii starokatolickiej pod tym samym wezwaniem, którą tworzy ok. 700 starokatolików z Berna, a także odległych miejscowości. W kantonie Berno Kościół Chrześcijańskokatolicki uznany jest za jeden z trzech głównych Kościołów krajowych, podlegający szczególnej ochronie prawnej. W 2014 roku z okazji 150 lecia istnienia kościoła kosztem 880.000 CHF odnowiona została krypta kościelna. W ogromnych rozmiarach pomieszczeniach organizowane są koncerty i przedstawienia teatralne. Ławki stanowiące dawne wyposażenie krypty przekazane zostały do kościoła Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Kotłowie w Polsce. 

 

 

 

Msze św. odbywają się:

niedziela - 10:00 

środa - 18:30

 

 

https://www.christkath-bern.ch

 

 

 

-  Rathaus (Ratusz)

 

Gotycki ratusz pochodzący z 1416 roku został zbudowany w miejscu wcześniejszego, który spłonął w czasie wielkiego pożaru miasta.  Autorem projektu był Heinrich von Gegenbach. Fasadę budynku o wysokim, spadzistym dachu zdobi dwuosiowa, ostrołukowa loggia do której prowadzą symetryczne schody. Ozdobiona jest zegarem i rzeźbami umieszczonymi na konsolach pod baldachimami. Parter budynku służył kiedyś, jako spichlerz, archiwum. Znajdował się w nim miejski skarbiec oraz drukarnia. Przetrwał szczęśliwie wojny burgundzkie, czasy reformacji i rewolucji. Do dziś jest siedzibą kantonu, gdzie od wieków pięć razy w roku spotyka się Berneńska Rada Kantonu.

 

Na jesieni 1946 roku Berno odwiedził Winston Churchill, który ze schodów ratusza wygłosił przemówienie do mieszkańców miasta wyrażając nadzieję, że Europa zjednoczy się w pokoju.

 

 

Raz w miesiącu budynek ratusza można zwiedzać bezpłatnie. Wymaga to jednak wcześniejszego zgłoszenia swojego uczestnictwa w tym wydarzeniu. Obowiązujący język to niemiecki lub francuski.

 

http://www.rathaus.sites.be.ch

 

 

Fontanny Berna

 

W całym mieście jest ponad 100 fontann, ale 11 najstarszych, renesansowych znajduje się w historycznej części miasta. Powstały około 1550 roku w czasie wielkiego rozkwitu miasta. Miały świadczyć o jego bogactwie, jak również dostarczać świeża wodę dla jego mieszkańców.
Wszystkie za wyjątkiem fontanny Zähringer, która została stworzona przez Hansa Hiltbrand, są dziełem mistrza Hansa Gienga. Zdobione są alegorycznymi przedstawieniami bądź legendarnymi postaciami. Na ozdobnych kolumnach, często zwieńczonych bogatymi kapitelami stoją m.in. rzeźby: kobziarza, muszkietera, ogra pożerającego dzieci, Samsona, Mojżesza, niedźwiedzia czy kobiety symbolizującej sprawiedliwość.



 

1.. Vennerbrunnen (Fontanna Vennera)

Przed ratuszem stoi pierwsza na naszej trasie fontanna. Zdobiący ją pomnik jest autorstwa Hansa Gienga, a wybudowany został w 1542 roku. Przedstawia ona rycerza w pełnej zbroi ze sztandarem, na którym widnieje herb miasta. Venner był to bardzo ważny wojskowo-polityczny tytuł w średniowiecznej Szwajcarii. W Bernie Venner był kluczową postacią we władzach miasta. Był on odpowiedzialny za spokój i ochronę w mieście, jak również prowadził wojska w czasie działań wojennych.

 

 

2..              (Fontanna ???)

Kilkadziesiąt metrów dalej, na skrzyżowaniu ulic Kreuzgasse i Kramgasse stoi kolejna fontanna. Właściwie niewiele wiadomo o tej budowli. Wyróżnia się ona odmiennością od pozostałych. Dziesięć staromiejskich fontann zdobią różne postacie, a na tej jednej, na bogato zdobionym cokole ustawiono wazę z jakąś zawartością.

 

 

 

 3.. Gerechtigkeitsbrunnen (Fontanna Sprawiedliwości)

Podążając dalej ulicą Gerechtigkeitsgase napotkamy fontannę zbudowaną w 1543 roku przez Hansa Gienga. Sprawiedliwość uosabia postać kobiety z zasłoniętymi opaską oczami i uszami. W jednym ręku trzyma miecz prawdy, a w drugim niczym bogini Temida wagę. U jej stóp znajdują się cztery postacie: papież, sułtan, cesarz i burmistrz. Mówi o tym, że moc Sprawiedliwości jest ponad wszystkimi władcami.

 

 

 

 

 

 

4.. Läuferbrunnen (Fontanna Biegacza)

Na placu w pobliżu mostu w cieniu drzew znajduje się kolejna fontanna. Zbudowana została w 1824 roku. Figura biegacza umieszczona na wapiennej kolumnie pochodzi z 1545 roku. Fontanna od czasu jej powstania była kilkakrotnie przenoszona. Do 1663 roku była znana jako Brunnen beim Unteren Tora (Fountanna przed dolną bramą).

 

 

 

B. (0.6 km ) Untertorbrucke

           (Most Dolnej Bramy)

 

Jest najstarszym mostem w Bernie. Wcześniejszy drewniany zbudowany został w 1256 roku i prowadził do dolnej bramy zamku, stąd jego nazwa.
Zniszczony został w czasie powodzi w 1460 roku. Natychmiast po tym wydażeniu rozpoczęto budowę nowego, tym razem kamiennego. Inwestycję zakończono dopiero po 30 latach w 1490 roku. Nowy most ma 52 metry długości. Później był wielokrotnie przebudowywany i unowocześniany. Między innymi usunięto kamienne poręcze ochronne, które zostały zastąpione żelaznymi w latach 1818-19.

 

 

 

C. (1.5 km) Rosengarten (Ogród Różany)

 

Ogród położony jest na wzgórzu w otaczającym go parku. Roztacza się stąd piękny widok na dolinę rzeki Aare i Stare Miasto. W ogrodzie znajduje się 220 różnych rodzajów róż, 200 odmian tęczówek oraz z 28 rodzajów rododendronów. W stawie kwitną lilie.

 

Na miejscu starego cmentarza w 1913 roku zorganizowano publiczny park z kwiatami i stawem. W latach 1956-62 park został przeprojektowany, wprowadzono rododendrony, azalie i tęczówki.

 

Znajduje się tu także restauracja z pięknym widokiem i duży, dobrze urządzony plac zabaw dla dzieci.

 

 

 

D. (2.1 km) Bärengraben (Niedźwiedzia Jama)

    

Tradycja hodowli niedźwiedzi w jamach sięga 1513 roku. Istnieją dokumenty dowodzące, że już wówczas radni miejscy kupowali dla nich żołędzie. Dawniej misie mieszkały na Barenplatz przy Wieży Więziennej. Ze Starego Miasta niedźwiedzie zostały przeniesione nad rzekę w dniu 27 maja 1857 roku. Do dzisiaj Berneńczycy bardzo przywiązani są do swoich żywych maskotek. W jaskini nad rzeką zorganizowano dla nich wspaniałe lokum. Bearpark w dzisiejszym kształcie został otwarty w dniu 22 października 2009 roku. Obecnie znajduje się tutaj rodzina czterech niedźwiedzi brunatnych: Björk - urodzona w Danii, Finn - pochodzi z Finlandii, a Ursina i Berna urodzone tutaj w grudniu 2009 roku, są ich dziećmi.

 

Obwód wokół Bearparku dostępny jest bezpłatnie  przez całą dobę.

 

 

http://www.baerenpark-bern.ch

 

 

- Nydeggkirche (Kościół Nydegg)

 

W tym miejscu około 1190 rou zbudowany został zamek Nydegg. Inicjatorem budowy był książę Berchtold V von Zahringen, lub jego ojciec Berchtold IV. Budowla była częścią umocnień miejskich. W 1268 roku zamek został zniszczony przez obywateli Berna. W latach 1341-1346 na ruinach zamku zbudowany został kościół z małą wieżą. Chór kościoła ustawiony został na fundamentach głównego budynku zniszczonego zamku, natomiast kościelna wieża stanęła na podwalinach południowej baszty. Wieżę świątyni rozbudowywano w latach 1480 i 1483, nawę główną dziesięć lat później. W 1529 roku po Reformacji świątynia była używana jako magazyn na drewno i zboże. Później od 1566 roku, kościół został ponownie wykorzystany jako miejsce kultu.

 

Tuż obok znajduje się posąg założyciela miasta, księcia Bertolda V. Według legendy stoi on w miejscu gdzie stoczył on walkę z niedźwiedziem.

 

 

E. (3.0 km) Berner Münster

                   (Katedra w Bernie)

 

W samym centrum starówki znajduje się najważniejszy i najwyższy budynek kościelny w Szwajcarii. Świątynię poświęcono św. Wincentemu z Saragossy. Wzniesiona została w stylu późnogotyckim w latach 1421-1575 (zasklepienie nawy). Ostateczne zakończenie inwestycji nastąpiło jednak dopiero po 470 latach od jej rozpoczęcia. Budowla powstała według planów Matthäusa Ensingera z Ulm. Stoi na na miejscu wcześniejszej, XIII-wiecznej budowli. Budowa katedry nie zakłóciła funkcjonowania starego romańskiego kościoła, w którym nabożeństwa
odbywały się pomimo trwającej budowy. Mury katedry wznoszone były na zewnątrz. Powstała trójnawowa, bez transeptowa bazylika z rzędami kaplic bocznych i sieciowym sklepieniem i była jedną z największych katedr średniowiecza i jedną z ostatnich gotyckich. W 1528 roku zapanowała w Bernie Reformacja. W 1588 roku budowa wieży stanęła na 55 metrze.

 

Wszystkim wstępującym do katedry przyświeca motto „Pamiętaj o Sądzie Ostatecznym”. Płaskorzeźba z 1490 roku zdobiąca portal katedry przedstawia właśnie scenę Sądu Ostatecznego. Wykonał ją westfalski rzeźbiarz Erhard Küng (1420-1507). Jest na nim niezwykle tłoczno. W centrum widzimy Michała Archanioła, mieczem wypruwającego wnętrzności szatanowi. Po jego lewej stronie nagie postacie wyrażające zło a po prawej, ubrane symbolizujące dobro. Wyżej mamy Temidę - bez przepaski, gdyż ostatnie słowo i tak należy do umieszczonego u szczytu Chrystusa. Znalazło się tu również miejsce dla dwóch burmistrzów Berna (w niebie) i Zurychu (w piekle). Wśród 234 postaci wykonanych z piaskowca i ozdobionych złotymi elementami można znaleźć dwóch papieży. Jeden jest unoszony do nieba, a drugi spada do piekła. Na ornamencie łuku znajdują się apostołowie i prorocy, a poniżej panny mądre i panny głupie. Szczególnie eksponowana jest alegoryczna, kobieca postać „sprawiedliwości” z mieczem i wagą.

 

Reformaci ogołocili doszczętnie wnętrze kościoła, uchowały się tylko figury w chórze przedstawiające świętych, zwierzęta i sceny z życia codziennego. Renesansowe stelle wykonane w dębowym drewnie ustawiono w 1523 roku. Najwspanialsze witraże wysokości 12 metrów przedstawiają wydarzenia ze Starego Testamentu są dziełem miejscowych artystów, którzy sekret barwienia szkła zabrali do grobu. Uważany za najciekawszy w całym kraju witraż ukazuje Śmierć porywającą do tańca przedstawicieli różnych stanów. Najstarszym z nich jest witraż Męki Pańskiej w chórze, wykonany w Ulm w 1441 roku.

 

Kamienna ambona z 1470 roku zachwyca lekkością oraz dynamizmem rzeźbionych postaci. Szczęśliwie zachowały się też freski na suficie katedry, przedstawiające świętych. Świątynia wyposażona jest w trzy organy. Najstarszy instrument pochodzi z 1726 roku i znajduje się nad wejściem. Dodatkową atrakcję stanowi wysoka, 100,6 metrowa wieża, ukończona dopiero w 1893 roku. Po pokonaniu 222 stopni do pierwszej galerii znajdującej się na wysokości 46 metrów można chwilę odpocząć. Na górną galerię umieszczoną na 64 metrach, prowadzi jeszcze 90 stopni. Po pokonaniu ich można podziwiać wspaniałą panoramę starego miasta i Alp Berneńskich. W kościele znajduje się 9 dzwonów, (dwa w piwnicy) ważą łącznie 30 ton. Największy z nich, odlany w 1611 roku waży 10 ton i jest największym dzwonem w Szwajcarii. Najstarszy i najmniejszy z nich z nich dzwonił jeszcze w starym kościele i pochodzi z 1356 roku. Waży 770 kg. Jest jeszcze inny, wykonany w ludwisarni w 1403 roku,a ważący 3,850 kg, którym strażnik dzwonnicy oznajmia Nowy Rok dwunastoma uderzeniami.

 

 

Godziny otwarcia kościoła:

 

Maj - połowa Października

Poniedziałek-Sobota 10:00-17:00

Niedziela 11:30-17:00

 

połowa Października - Kwiecień

Poniedziałek-Sobota 10:00-16:00

Sobota 10:00-17:00

Niedziela 11:30-16:00

 

Wstęp na wieżę:

Bilet normalny - 5.00 CHF

Dzieci 7-16 - 2.00 CHF

Dzieci do lat 7 wstęp wolny

  

 

http://www.bernermuenster.ch

 

 

5.. Mosesbrunnen (Fontanna Mojżesza)

Kolejna fontanna stoi w narożniku Münsterplatz (Plac Katedralny). Pochodzi on z tego samego okresu co poprzednie. Posąg przedstawia Mojżesza przynoszącego dziesięć przykazań do plemion Izraela. Postać w nawiązaniu do Pisma Świętego przedstawiona jest z dwoma promieniami światła wystającymi z jego głowy. Symbolizuje to zapis, który mówi, że po spotkaniu z Bogiem skóra Mojżesza (twarz stała się promienna). Budowla pokryta jest barwną polichromią .

 

 

F. (3.8 km) Bundeshaus (Parlament)

 

Budowę tej przyciężkiej budowli w stylu renesansu florenckiego rozpoczęto w 1852 roku. 32 lata później do użytku oddano skrzydło wschodnie a budowę całości według projektu H.W. Auera ukończono dopiero w 1902 roku. Budynek mieści w sobie siedzibę rządu szwajcarskiego (Rada Federalna), czyli obu izb parlamentu (Rady Narodowej i Rady Kantonów). Uroczo położony jest na tarasie zawieszonym nad doliną rzeki Aare. Taras z którego roztacza się wspaniały widok na dolinę rzeki, wznoszące się naprzeciwko wzgórze Gurten oraz panoramę Alp Berneńskich otwarty jest dla wszystkich. Fasadą zwrócony jest ku Bundesplatz.

 

Główny korpus, ze szklaną kopułą zwieńczoną równoramiennym krzyżem zdobią herby 20 kantonów i 6 półkantonów. Pozostawiono miejsce dla innych regionów, które można będzie tu zamieścić po ich przyłączeniu się. Strzegą ją monumentalne posągi założycieli państwa. Okna z półokrągłymi wykończeniami, arkadowe wejścia i zdobienia nawiązują do stylu barokowego. Takim samym nawiązaniem są też zwieńczone kopułami wieże, dobrze widoczne od strony południowej. Kopuły pokrywają arkusze zielonej blachy a wieńczą je iglice.

 

Nad dekoracją wnętrz budynku pracowało 38 artystów z całej Szwajcarii. Centralną kopułę hali i obie izby zdobią liczne symbole związane z historią Szwajcarii. Należy zwrócić uwagę na główną salę posiedzeń parlamentu, którą zdobi ogromny fresk, przedstawiający legendarną scenę przysięgi na polach Grütli. Wnętrza zachwycają bogato zdobionymi sufitami. Barwna mozaika przedstawia godło Szwajcarii w otoczeniu herbów szwajcarskich kantonów. Obok łaciński napis „Unus pro omnibus, omnes pro uno”, co oznacza: „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”.

 

Budynek od strony placu przypomina greckie budowle z serią kolumn i trójkątnymi zwieńczeniami dachów. Jasna fasada dodaje mu antycznego charakteru. Umieszczona jest na nim łacińska nazwa państwa - Curia Confoederationis Helveticae

 

Plac przed parlamentem jest miejscem oficjalnych przyjęć, wieców politycznych, wydarzeń kulturalnych i licznych imprez sportowych. Ożywa dwa razy w tygodniu we wtorkowe i sobotnie poranki, z racji organizowanego tu targu owoców, warzyw i kwiatów.

 

Imponująco przedstawia się fontanna, z której woda tryska z 26 źródeł, symbolizując 26 kantonów.

 

Budynek parlamentu można zwiedzać za darmo z przewodnikiem w grupach do 6 osób. Przewodnicy posługują się językami niemieckim, francuskim, angielskim i włoskim. Wycieczki nie są organizowane w dni w których toczą się obrady rządu.

Ze względu na duże zapotrzebowanie wskazane jest, aby zarezerwować wizytę online (najwcześniej jeden dzień przed). Liczba odwiedzających ograniczona jest do 40. Bilety odbiera się nie później niż 15 minut przed wycieczką.

https://www.parlament.ch/en/services/visiting-the-parliament-building/guided-tours-of-the-parliament-building

 

 

https://www.parlament.ch

 

 

G. (4.1 km) Heiliggeistkirche

           (Kościół Świętego Ducha)

 

Jest to jeden z największych szwajcarskich kościołów reformowanych w Szwajcarii. Pierwszy kościół był zbudowany w kaplicy szpitala Świętego Ducha na terenie opactwa. Zostało to wymienione w dokumencie z 1228 roku. Budynek ten został zastąpiony przez drugi między rokiem 1482 i 1496. W 1528 roku kościół został przejęty przez reformatorów, a ostatni dwaj mnisi z opactwa zostali wypędzeni z Berna. W następnych latach służył jako spichlerz. Od 1604 roku został ponownie wykorzystywany do celów religijnych, jako kościół szpitalny. Zburzony został w 1726 roku, aby zrobić miejsce dla nowego budynku. Obecny budynek powstał w latach 1726-29 według projektu Niklausa Schiltknechta. Sklepienie podtrzymywane jest przez 14 monolitycznych kolumn wykonanych z piaskowca. Wnętrze pomieścić może około 2000 wiernych. Pierwsze organy w nowym kościele zainstalowano w 1804 roku. Zastąpione zostały nowymi w 1933 roku. W północnej części nawy znajduje się wolno stojąca ambona.

 

Kościół wyposażony jest w sześć dzwonów. Dwa największe odlane zostały: jeden w 1596 roku, a drugi w 1728 roku. Cztery pozostałe pochodzą z 1860 roku.

 

 

Godziny otwarcia:

Poniedziałek - Piątek  08:00-18:00

Sobota  10:00-16:00

Niedziela nieczynne

 

wstęp wolny

 

 

6.. Pfeiferbrunner (Fontanna Dudziarza)

Na środku ruchliwej Spitalgasse po której poruszają się tramwaje stoi kolejna fontanna. Pochodzi ona z połowy XVI wieku. Na szczycie bogato zdobionej postaciami dzieci czerwonej kolumny przechodniów wita dudziarz.

 

 

H. (4.4 km) Käfigturm (Wieża Więzienna)

 

Wieża wznosi się 49 metrów nad Barenplatz (Plac Niedźwiedzi), jego nazwa przypomina o miejscu, gdzie mieszkały kiedyś niedźwiedzie. Pierwsza wieża zbudowana została w 1256 roku i stanowiła bramę miasta. W czasie rozbudowy miasta w 1345 roku straciła swoje znaczenie i została przemianowana na wieżę więzienną. Pierwotna budowla została zburzona w 1640 roku i odbudowana w ciągu czterech lat. Zegar, który ją zdobi pochodzi z 1691 roku. Więzienie funkcjonowało w niej do roku 1897, kiedy to przeniesiono do nowego budynku około 70 więźniów. Nazwa jednak przetrwała do dzisiaj. W latach 1903-77 pomieszczenia służyły za Archiwum Państwowe. Później było tu centrum informacji. Od 1999 roku wieża jest siedzibą politycznego forum Konfederacji.  

 

 

 

7.. Anna Seiler Brunnen (Fontanna Anny Seiler)

Tuż za bramą na środku ulicy Marktgasse znajduje się następna berneńska fontanna autorstwa Hansa Gienga. Na filarze pochodzącym z rzymskiego miasta Aventicum (dzisiaj Avenches), stoi posąg kobiety w niebieskiej sukni. Przelewa ona wodę do małego naczynia. Dedykowana jest Annie Seiler założycielce pierwszego szpitala w mieście. 29 listopada 1354 roku poprosiła ona władze miasta, aby pomogły utworzyć szpital w jej domu. Początkowo miał on 13 łóżek. Kiedy Anna zmarł około 1360 roku szpital został przemianowany na Seilerin Spital. W 1531 roku placówkę przeniesiono do pustego klasztoru dominikańskiego na Michaels Insel (Wyspa Świętego Michała) i zmieniono nazwę na Inselspital. Szpital przetrwał 660 lat. Dziś jest nowoczesnym szpitalem uniwersyteckim i zatrudnia około 6000 pracowników

  

8.. Schutzenbrunnen (Fontanna Strażnika)

150 metrów dalej znajduje się fontanna przedstawiająca człowieka w zbroi, ze sztandarem w dłoni. U jego stóp klęczy mały niedźwiadek z wycelowanym karabinem. Fontannę połowie XVI wieku wykonał Hans Gieng.

 

 

I. (4.6 km) Frantziosische Kirche

               (Kościół Francuski)

 

 

Jest to najstarsza budowla sakralna w mieście. Zbudowany został w latach 1270-85 jako część świeżo założonego klasztoru Dominikanów.
Po reformacji w 1534 roku chór i prezbiterium przekształcono na spichlerz. Już od 1623 służył protestantom francuskojęzycznych, później po 1685 roku stał się schronieniem dla uciekających z Francjii Hugenotów. W 1753 roku jego zachodnią fasadę przebudowano w stylu barokowym.
Budynek kościoła nadal służy francuskiemu zgromadzeni zreformowanemu.

 

 

Godziny otwarcia:

Wtorek-Piątek 09:00-17:00 

Sobota - Niedziela 09:00-13:00

 

Wstęp wolny

 

www.paroisse.gkgbe.ch

 

 

-  Kornhaus (Spichleż)

 

Zbudowany na początku XVIII wieku przez Hansa Jacoba Dunza imponujących rozmiarów budynek z wyglądu przypominający pałac. Służył jednak jako spichlerz. Na trzech górnych piętrach składowano ziarno kukurydzy, na parterze beczki pochodzące z dziesięciny. Od początku XIX wieku budynek przestał pełnić pierwotne funkcje, wtedy uruchomiono w nim karczmę. 
W 1998 roku po remoncie budynek stał się siedzibą różnych placówek kulturalnych. Funkcjonuje tu między innymi Teatr Miejski Kornhausbühne, Biblioteka Kornhaus, Biblioteka do projektowania oraz dwie restauracje, Kornhauskeller i Kornhauscafé.

 

 

  

 

 

9.. Kindlifresserbrunnen (Fontanna Ogra)

Jedna z najciekawszych fontann starego miasta znajduje się na Kornhausplatz. Wybudowana została w latach 1545-46 na miejscu XV wiecznej fontanny drewnianej. Przedstawia olbrzyma lub wilkołaka połykającego nagie dziecko. Innych dzieci widoczne są w worku. Istnieje wiele interpretacji tego dzieła, a jedno z nich po prostu mówi, że nieposłuszne dzieci pójdą na pożarcie.

 

 

J. (4.8 km) Zeitglockenturm (Wieża Zegarowa)

 

Wysoka na 54,5 metra Wieża Zegarowa jest jednym z symboli stolicy. Zbudowana został w 1218 roku. Do 1256 roku wchodziła w skład najstarszych murów okalających miasto i była pierwszą bramą Berna w kierunku zachodnim. Przed wielkim pożarem Zytglogge została przekształcona w więzienie dla kobiet. Głównymi pensjonariuszkami były kobiety skazane za stosunki seksualne z duchownymi. W 1530 roku ozdobiono ją zegarem astronomicznym, autorstwa Kaspara Brunnera, będącym perłą późnośredniowiecznej sztuki zegarmistrzowskiej. Zegar był jednym z pierwszych publicznych urządzeń pomiaru czasu. Jest jednym z trzech najstarszych w kraju. Na tarczy zegarowej nadal można odczytać prawidłową godzinę. Zegar spóźnia się, ale jak na niemal 500 letni instrument, 3 minuty w skali roku nie jest czymś wielkim.

 

Cztery minuty przed każdą pełną godziną oczom turystów, zgromadzonych pod wieżą, ukazuje się procesja figurek. Złoty kogucik, który pieje trzy razy, by obudzić dzwonnika, gromadka niedźwiadków defilujących przed królem, rycerz w złotej zbroi, który uruchamia dzwon wybijający godzinę.

Poniżej umieszczony jest drugi, astronomiczny zegar, który oprócz godzin pokazuje dni tygodnia, miesiące, znaki zodiaku i fazy księżyca.


W przejściu pod wieżą na ścianie znajdują się miary długości, kiedyś służyły za wzorce dla kupców.

 

Do niedawna we wnętrzu wieży mieściło się archiwum miejskie, dziś udostępniona jest zwiedzającym.

 

 

Godziny otwarcia:

Dostępne dni i godziny należy sprawdzić na stronie

 

Bilet normalny - 15 CHF

Studenci - 10 CHF

Dzieci (6-16) - 7,50 CHF

Do lat 6 - wstęp wolny

 

Ze względu na ograniczenia liczby zwiedzających, zalecana jest wcześniejsza rezerwacja.

 

 

http://www.zeitglockenturm.ch

 

 

10.. Zähringerbrunnen (Fontanna Zähringera)

Pomnik-fontanna założyciela Berna Berchtolda von Zähringera, została zbudowana w 1535 roku. Figura przedstawia go jako niedźwiedzia w zbroi, trzymającego sztandar w jednej i tarczę w drugiej dłoni. jego stóp siedzi mały niedźwiadek.

 

 

- (3,9 km)  Einstein House (Dom Einseina)

 

Einstein mieszkał w Bernie w latach 1902-09. Ciasne dwupokojowe mieszkanie na drugim piętrze przy Kramgasse 49 wynajmował w latach 1903-05 i mieszkał tam z żoną Milevą i synem Hansem Albertem. Wybitny fizyk w 1905 roku stworzył tutaj teorię względności, po czym wyjechał, by objąć katedrę fizyki na Uniwersytecie Zuryskim. Ta trzypiętrowa kamienica jest obecnie siedzibą muzeum Alberta Einsteina. Wnętrze mieszkania jest pełne pamiątek po nobliście, takich jak: biurko, pokój z tablicą, na której zwykł zapisywać swe obliczenia, a nawet kraciasta marynarka. Zachowało się w oryginalnym stanie wiele przedmiotów, które wykorzystywał w pracy i które użytkował wraz z rodziną.

 

Na trzecim piętrze prezentowany jest film, zawierający przegląd życia Alberta Einsteina.

 

Liczba odwiedzających stale rośnie, w 2010 roku muzeum odwiedziło prawie 39 tysięcy osób.

 

 

Godziny otwarcia:

Luty - Grudzień Marzec

Poniedziałek-Niedzielaa 10:00-17:00

 

Bilet normalny - 6.00 CHF

Studenci, dzieci, seniorzy - 4.50 CHF

 

http://www.einstein-bern.ch

 

 

11.. Simsonbrunnen (Fontanna Samsona)

Ostatnia jedenasta staromiejska fontanna przedstawia biblijną historię Samsona zabijającego lwa. Zbudowana została w 1544 roku przez Hansa Gienga i wzorowana jest na Simsonbrunnen w Solothurn. Dzieło to przypomina historię z życia Samsona, kiedy to w drodze do Timny zaatakowany został przez lwa. Wtedy "opanował go duch Pana" i zabił zwierzę gołymi rękoma.

 

 

 wrzesień 2013 (data umieszczenia artykułu)

    styczeń 2018 (ostatnia aktualizacja)

 

 

Polish Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish

«
»
NBP
2024-03-19
USD
3.9866
0.86%
EUR
4.3201
0.27%
CHF
4.4886
0.39%
GBP
5.0516
0.34%
NBP
2024-03-18
USD
3.9528
0.35%
EUR
4.3086
0.37%
CHF
4.4711
0.22%
GBP
5.0343
0.22%
NBP
2024-03-15
USD
3.9392
0.53%
EUR
4.2929
0.14%
CHF
4.4613
0.17%
GBP
5.0233
0.04%
NBP
2024-03-14
USD
3.9183
-0.22%
EUR
4.2870
-0.06%
CHF
4.4538
-0.33%
GBP
5.0214
0.09%
NBP
2024-03-13
USD
3.9269
0.27%
EUR
4.2896
0.21%
CHF
4.4686
-0.02%
GBP
5.0171
0.17%


Stolice-Europy
Polityka prywatnosci