Stolice-Europy
Stolice-EuropyStolice-Europy
248462
DzisiajDzisiaj65
WczorajWczoraj138


W miarę postępu prac umieszczać będziemy opisy naszych wypraw do kolejnych stolic. W przygotowaniu Sarajewo.

 

     DZIEŃ PIERWSZY

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Trasa piesza o łącznej długości 4.4 km

 

początek - Museu da Eletricidade (Muzeum Elektryczności)

koniec - Jardim - Museu Agricola Tropical (Tropikalny Ogród Botaniczny)

 

A. Museu da Eletricidade (Muzeum Elektryczności)

B. Museu Nacional dos Coches (Muzeum Powozów)

C. Picadeiro Real (Królewskie Ujeżdżalnie)

D. Pałac Belém (Pałac Prezydencki)

   - Pastéis de Belém

E. Mosteiro dos Jerónimos (Klasztor Hieronimitów)

  - Museo Nacional de Arqueologia (Narodowe Muzeum Archeologiczne)

F. Museu de Marinha (Muzeum Marynistyczne)

   - Planetarium Gulbenkiana

G. Centro Cultural de Belém (Centrum Kulturalne Belém)

H. Torre de Belém (Wieża Betlejemska)

I. Pedrao dos Descobrimentos (Pomnik Odkryć Geograficznych)

J. Jardim - Museu Agricola Tropical (Tropikalny Ogród Botaniczny)

 

 

Belém

 

Belém to po portugalsku Betlejem. Pełna nazwa tej dzielnicy, która jest doskonałą wizytówką dawnej potęgi Portugalii brzmi Santa Maria de Belém. W czasach świetności imperium kolonialnego był tutaj główny port Lizbony. 8 maja 1497 roku wyruszyła stąd przełomowa wyprawa Vasco da Gamy. Na dwa statki Sao Gabriel i Sao Rafael zaokrętowano ponad 170 marynarzy ale jedynie 56 wróciło z wyprawy. Jak ogromne było to przedsięwzięcie może świadczyć fakt, że na statki oraz wspomagające łodzie załadowano żywność, która miała wystarczyć załodze na 3.5 roku. Opływając Przylądek Dobrej Nadziei na południu Afryki odkryli drogę morską do Indii. Tutaj po powrocie witani byli przez króla Manuela. On to w podzięce za to odkrycie postanowił wybudować klasztor Hieronimitów dokładnie w miejscu istniejącej wówczas kaplicy. Spędził on w niej wieczór poprzedzający wyprawę z Vasco da Gama oraz doświadczonym kapitanem Afonsem de Albuquerque i oficerami omawiając szczegóły ekspedycji. Da Gama przywiózł ze sobą niewielki ładunek pieprzu, który okazał się być warty fortunę. Handel pieprzem i innymi wschodnimi przyprawami przyniósł królowi i krajowi ogromnych bogactw.

Znajduje się tutaj turystyczna wizytówka miasta – Wieża Belém. Budowla stojąc kiedyś niemal na środku Tagu strzegła wejścia do portu. W wyniku silnego trzęsienia ziemi w 1755 roku, koryto rzeki zmieniło bieg i od tego czasu wieża znajduje się przy jej prawym brzegu. Oba zabytki od 1983 roku figurują na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Na uwagę zasługuje XVIII-wieczny Pałac Belém, w którym na co dzień urzęduje prezydent Portugalii.

Z Belém wywodzą się najpopularniejsze portugalskie ciasteczka, Pasteis de Belém (w całej Portugalii znane pod nazwą Pasteis de Nata).

 

 

Z uwagi na dużą ilość zieleni i liczne ogrody i bliskość rzeki, Belém oferuje nieco więcej wytchnienia niż Alfama czy Bairro Alto. Lizbończycy ze swoimi rodzinami lubią spędzać niedzielne przedpołudnie właśnie tutaj.

 

 

A. (0.0 km) Museu da Eletricidade

                           (Muzeum Elektryczności)

 

Budynek ten jest jednym z piękniejszych przykładów architektury przemysłowej pierwszej polowy XX wieku w Portugalii. Zbudowany został z czerwonej cegły tuż nad brzegiem rzeki z przeznaczeniem na elektrownię.

 

Muzeum pierwotnie zostało otwarte w 1990 roku. Po renowacji budynków i zbiorów, ponownie otworzono je w 2006 roku. Stałą ekspozycją muzeum są oczywiście oryginalne maszyny i urządzenia elektrowni. Organizowane są tutaj również wystawy czasowe, n.p. fotografii i malarstwa.

 

Godziny otwarcia:

Wtorek - Niedziela 10:00 – 18:00.

 

Wizyty z przewodnikiem w weekendy:

10:30, 12:00, 15:00, 16:30

Podczas zwiedzania sesje z eksperymentami.

 

Ceny biletów:

Wstęp do muzeum jest za darmo.

 

 

B. (0.5 km) Museu Nacional dos Coches

                         (Muzeum Powozów)

 

Museu Nacional dos Coches posiada jedną z najlepszych kolekcji tego typu pojazdów na świecie. Muzeum początkowo nosiło nazwę Museu dos Coches Reaes (Muzeum Królewskich Karet) ale po ustanowieniu Republiki w 1910 zmieniło nazwę na używaną obecnie. Początkowo kolekcja mieściła się w królewskiej ujeżdżalni koni ale nie mogła już pomieścić swoich zbiorów i postanowiono wybudować nowy gmach. W dniu 1 lutego 2010 roku położono kamień węgielny. Nowy budynek otwarto dla publiczności 23 maja 2015 roku. Część bogatej kolekcji w dalszym ciągu prezentowana jest w starym budynku Królewskiej Ujeżdżalni Koni.

 

Najstarszy, drewniany powóz Filipa II hiszpańskiego pochodzi z XVI wieku. Prezentowane powozy wykonane zostały w Portugalii, Włoszech, Francji, Austrii oraz Hiszpanii. Ozdobą kolekcji są stojące na końcu sali głównej trzy powozy. Te barokowe, bogato zdobione pozłacanymi figurami karety wykonane zostały we Włoszech dla portugalskiego ambasadora w Rzymie (Dom Rodrigo Almeida e Menzes). Każdy z nich waży około pięciu ton. Uzupełnieniem kolekcji są dwukołowe kabriolety konne oraz bryczki zaprzęgane do kucyków, którymi jeździły dzieci królów. Można tutaj oglądać między innymi pierwszą lizbońską taksówkę, czyli XIX-wieczną dorożkę, pomalowaną na czarno i zielono. Eksponowane są stroje i akcesoria jeździeckie. Można tu oglądać między innymi różowy płaszcz jeździecki Dony Amalii, założycielki muzeum. W galerii umieszczono portrety członków rodziny królewskiej.

 

Museu Nacional dos Coches (Muzeum Powozów) jest najchętniej odwiedzanym muzeum, nie tylko w Lizbonie, ale także w całej Portugalii.

 

Cała kolekcja powozów prezentowana jest na stronie muzeum;

http://museudoscoches.pt/pt/explore/colecao

 

 

Godziny otwarcia:

Wtorek – Niedziela 10:00 -18:00

 

Ceny biletów:

Bilet normalny - 6,00 EUR

Do lat 12 wstęp wolny

Bilet łączony z Królewskimi Ujeżdżalniami - 8,00 EUR

 

Darmowy wstęp:

Niedziela 10:00 – 14:00

 

http://museudoscoches.pt/pt/

 

 

C. (0.6 km) Picadeiro Real

               (Królewskie Ujeżdżalnie)

 

Muzeum mieści się starej ujeżdżalni koni, we wschodniej części Pałacu Belém. Budynek wzniesiony został w 1726 roku, przez włoskiego architekta Giacomo Azzoliniego. Górna galeria głównej sali powstała, by rodzina królewska mogła oglądać swoje konie rasy Lusitana podczas treningów.

Muzeum powstało 23 maja 1905 roku z inicjatywy królowej D. Amélia de Orleans e Bragança, która była ostatnią królową Portugalii. Zgromadziła ona w dawnych stajniach pałacu pokaźną kolekcję bryczek, sedanów i karocy.

 

Ceny biletów:

Bilet normalny – 4,00 EUR

Do lat 12 wstęp wolny

Bilet łączony z Królewskimi Ujeżdżalniami - 8,00 EUR

 

Darmowy wstęp:

Niedziela 10:00 – 14:00

 

 

D. (0.7 km) Pałac Belém

                 (Pałac Prezydencki)

 

Wejścia do pałacu strzeże dwóch strażników Gwardii Narodowej.

 

Pałac wybudowany został w 1559 roku z przeznaczeniem na Letni Pałac Królewski, stąd jego wygląd przypominający trochę bogatą wiejską rezydencję. Rodzina królewska straciła ten majątek a sam pałac nazywany był wtedy Pałacem Lwów. Na początku XVIII wieku król Jan V odkupił pałac i przywrócił go rodzinie panującej, przeprowadzając gruntowną renowację.

 

W trakcie wielkiego trzęsienia ziemi w 1755 roku w pałacu był obecny król Jose I wraz z rodziną. Pałac, jak wiele innych budynków w tej części Lizbony, w dość dobrym stanie przetrwało ten kataklizm.

 

Od 1910 roku Palácio de Belém jest oficjalną siedzibą prezydentów Portugalii. Ze względu na kolor elewacji nazywany jest Palació Cor de Rosa czyli różowym. Jeden dzień w tygodniu w sobotę, piękne korytarze i sale pałacu, płytki azulejos oraz wiele dzieł sztuki zgromadzonych wewnątrz udostępniona jest zwiedzającym. Wejścia do pałacu strzegą wartownicy a w każdą trzecią niedzielę miesiąca o godzinie 11:00 przed pałacem odbywa się uroczysta prezentacja Gwardii Narodowej oraz pokazy koni. W pobliskim parku Jardim Vasco da Gama można oglądać unikalną w skali światowej orkiestrę konną, grająca podczas galopu. Za pałacem znajdują się wspaniałe ogrody, z których słynie dzielnica Belém.

Przed pałacem, na Praça Afonso de Albuquerque, znajduje się park a w nim w centralnej jego części stoi pomnik Afonsa de Albuquerque (wicekróla Indii).

 

W pałacu mieści się Museu de Presidencia de República (Muzeum Prezydenckie). Po przejściu bardziej szczegółowej kontroli niż podczas odprawy na lotnisku obejrzeć można galerię portretów wszystkich przywódców kraju oraz zbiory przedmiotów i dokumentów datowane od czasu ustanowienia Republiki czyli od 1910 rok.

 

Godziny otwarcia:

Wtorek – Niedziela 10:00 – 18:00

 

Ceny biletów:

Bilet normalny - 2,50 EUR

Studenci – 1.50 EUR

Do lat 14 wstęp wolny

 

Darmowy wstęp:

Niedziela 10:00 – 14:00

 

Pałac Belém zwiedzać można tylko w soboty 11:00 - 16:00.

Bilet do muzeum i pałacu 5,00 EUR

Studenci 3,50 EUR

Do lat 14 wstęp wolny

 

http://www.museu.presidencia.pt/ 

 

 

- Pastéis de Belém

 

Wizyta w tym miejscu jest obowiązkowym punktem na trasie nie tylko turysty ale i Portugalczyków spędzających czas z rodzinami czy ze znajomymi w Belem. Mimo pięciu sal zdobionych XVIII wiecznymi płytkami azulejos wewnątrz, widok kolejki przed wejściem to codzienność, przez co trudno nie zauważyć tego miejsca. Tutaj od prawie 180 lat wypieka się najsłynniejsze portugalskie ciastka czyli pastéis - Pastéis de Belém. Historia słynnych łakoci ma klasztorny rodowód i rozpoczęła się jeszcze przed XVIII wiekiem w klasztorze Hieronimitów. Po kasacji wszystkich zakonów w Portugalii, produkcja ciastek z klasztoru została przeniesiona do Antiga Confeitaria Pastéis de Belém na Rua de Belém, 84-88, gdzie od 1837 roku z wielkim sukcesem się je produkuje. Przepis jest ściśle strzeżoną tajemnicą, i podobno znają go jedynie trzy osoby. Delikatne, kruche ciastka w kształcie babeczek z francuskiego ciasta wypełnione są pysznym, jeszcze ciepłym kremem. Przed zjedzeniem należy je posypać cukrem pudrem i cynamonem.

 

Rocznie sprzedaje się około 6 milionów babeczek, dzienny rekord to 55 tysięcy.

 

Jedno ciasteczko kosztuje 1.05€. Cena ciastek na wynos i na miejscu jest taka sama.

 

Godziny otwarcia:

codziennie 08:00 - 23:00

 

www: www.pasteisdebelem.pt

 

 

E. (1.1 km) Mosteiro dos Jerónimos

                         (Klasztor Hieronimitów)

 

Klasztor powstał na miejscu wcześniej kaplicy Ermida do Restelo. Budowa rozpoczęła się w 1502 roku z polecenia króla Manuela I jako wyraz dziękczynienia za szczęśliwą wyprawę Vasco da Gamy do Indii. Pieniądze na budowę pochodziły z pięcioprocentowego podatku, jakim obłożono importowane przyprawy. Opłata ta nie dotyczyła pieprzu, cynamonu i goździków, które to mógł importować wyłącznie król. Pierwsze plany przewidywały jedynie budowę kościoła, jednak ilość funduszy, jaką dysponowali architekci była tak duża, że wystarczyła na stworzenie budowli, którą oglądać możemy obecnie. Autorem projektu był Diogo de Boitaca, uważanego za twórcę stylu manuelińskiego, który dopuszcza łączenie w sobie różnych form i stylów architektonicznych. Nazwa tego stylu pochodzi oczywiście od imienia króla Manuela. Dzieło Boitaca od roku 1517 kontynuował Hiszpan Joao de Castilho urozmaicając wnętrze elementami estetyki plateresco, tzn. „stylu złotniczego" nawiązującego do geometrycznej ornamentyki mauretańskiej. W latach 1540-41 budowę przejął Diogo de Torralva, którego dziełem jest m.in. kaplica główna i prezbiterium. Inwestycja zakończyła się w roku 1551, kiedy jego syn Jan III zrezygnował z jej finansowania. Tak na prawdę Portugalia dostała się wtedy w ręce sąsiadów a pieniądze z podatków zostały przekierowane do Hiszpanii, zasilając finansowo budowę pałacu El Escorial w San Lorenzo w okolicach Madrytu. Budynek pierwotnie stał nad samym brzegiem Tagu. Podczas wielkiego trzęsienie ziemi w 1755 roku, rzeka zmieniła swój nurt i znacznie oddaliła się od budynku. Klasztor należał do hieronimitów do 1834 roku, kiedy to wszystkie portugalskie zakony rozwiązano. Po tym czasie budynki zaczęły niszczeć. W trakcie przebudowy, w latach 90-tych XIX wieku, do klasztoru dobudowano lewe skrzydło w którym swoje siedziby mają: Muzeum Archeologii i Muzeum Morskie.

 

Potężny obiekt kryje wnętrza w niezwykle bogatym stylu gotycko-manuelińskim. Styl ten łączy gotyk i rzeźby o motywach morskich i marynistycznych oraz elementy orientalne. Ściany, filary, balkony, portale pokryte są gęstymi reliefami z motywami zwierząt morskich: ryby, żółwie, syreny, potwory morskie. Na uwagę zasługuje niezwykła szczegółowość detali: karawele, liny kotwice, wodorosty i korale.

 

Bogato zdobione arkady i balustrady podzielone są na dwa piętra na planie kwadratu. Można zwiedzać refeitório czyli refektarz, jadalnię, którego ściany wyłożone są XVIII-wiecznymi płytkami azulejos przedstawiającumi sceny z Biblii. Na północnej ścianie refektarza znajduje się obraz z XVII wieku przedstawiający Świętego Hieronima, namalowany przez miejscowego malarza Avelar Rebelo. Krużganki otaczające wewnętrzne patio, uważane są za najpiękniejsze w całej Portugalii. .

 

Kościół - Igreja Santa Maria de Belém należący do całego kompleksu, zbudowany został na planie krzyża łacińskiego, z trzema nawami tej samej wysokości. Kościół jest również przykładem manuelińskiego stylu. Do gotyckich murów dodane zostały renesansowe zdobienia kolumn. Renesansowy charakter ma również półkolista apsyda, którą dobudowano wokół ołtarza w 1572 roku. Sześć centralnych ośmiobocznych kolumn, podtrzymujących konstrukcję dachu, imitują pnie palm, których gałęzie tworzą u góry łagodne łuki sklepienia żebrowego. Portal znajdujący się ponad imponującym wejściem głównym zaprojektowany przez francuskiego rzeźbiarza Nicolau Chanterene przedstawia misternie rzeźbioną szopkę betlejemską. Wewnątrz warto zwrócić uwagę na obraz przedstawiający Świętego Hieronima, który tłumaczył Pismo Święte mieszkając w jaskini z lwem. Tuż obok znajduje się grób żeglarza Vasco da Gamy. Na prawdę grób ustawiono tu dopiero na początku XX wieku a szczątki zmarłego spoczywają w jego rodzinnym Vidigueira. W pobliżu ołtarza znajdują się nagrobki: króla Manuela I i jego żony Marii Aragońskiej, króla Jana III i jego żony Katarzyny Habsburg oraz symboliczny grób króla Sebastiana (Rei D. Sebastiao), który nie powrócił z pola bitwy stoczonej w 1578 roku w Afryce pod Al-Kasr al-Kabir podczas krucjaty przeciwko islamowi.

 

13 grudnia 2007 roku, podczas szczytu Unii Europejskiej, na terenie klasztoru podpisano formalnie tzw. Traktat Reformujący Unię Europejską, nazywany Traktatem Lizbońskim. Przed klasztorem w ziemię wmurowana jest pamiątkowa tablica z podpisami premierów biorących udział w tym wydarzeniu (w tym Donalda Tuska).

 

W roku 1983 budowla została wpisana na Listę światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Dla zwiedzających zorganizowano dwie kolejki: jedna po prawej stronie prowadzi do kościoła, do którego wstęp jest za darmo. Druga, po lewej prowadzi na wprost do krużganków. Po lewej stronie również znajduje się wejście do Muzeum Archeologii.

 

 

Godziny otwarcia:

Wtorek – Niedziela

Październik – Maj 10:00-17:30

Czerwiec – Wrzesień 10:00-18:30

Poniedziałek nieczynne

 

 

Ceny biletów:

Bilet normalny – 10.00 EUR

Do lat 12 wstęp wolny

Wstęp wolny w każdą pierwszą niedzielę miesiąca.

 

Istnieje możliwość zakupu biletów łączonych:

Jerónimos Monastery +Tower of Belém – 12.00 EUR
Mosteiro dos Jerónimos + Museu Nacional de Arqueologia – 12.00 EUR
Jerónimos Monastery +Tower of Belém + Museu Nacional de Arqueologia -16.00 EUR
Mosteiro dos Jerónimos + Torre de Belém + Museu Naciona de Arqueologia + Museu de Arte Popular + Museu Nacional de Etnologia + Museu dos Coches – 25.00 EUR

 

 

www: www.mosteirojeronimos.pt/

 

 

- Museo Nacional de Arqueologia (Narodowe Muzeum Archeologii)

 

W 1850 roku do klasztoru dobudowano w stylu neomanuelińskim nowe długie skrzydło zachodnie. Od 1893 roku swoją siedzibę ma tutaj Narodowe Muzeum Archeologiczne. Jego zbiory stanowią nie tylko cenne eksponaty znalezione na terenie Portugalii, ale także pochodzące m.in. ze starożytnego Egiptu, Grecji i Rzymu. Na uwagę zasługują rzymskie mozaiki pochodzące z Algarve. W Sali Skarbów można obejrzeć wspaniałą kolekcję monet, naszyjników, bransolet i innych klejnotów sięgających V wieku przed naszą erą. Muzeum często organizuje wystawy czasowe.

 

 

Godziny otwarcia:

Wtorek – Niedziela 10:00-18:00

 

Ceny biletów:

Bilet normalny – 5.00 EUR

Do lat - 12 wstęp wolny

Wstęp wolny w każdą pierwszą niedzielę miesiąca.

 

 

http://www.museuarqueologia.pt

 

 

F. (1.4 km) Museu de Marinha

                         (Muzeum Marynistyczne)

 

Dekretem króla Ludwika z dnia 22 lipca 1863 roku powstało Muzeum Marynarki Wojennej. W 1916 roku w wyniku pożaru zniszczona została ogromna część zbiorów. W 1948 roku Henryk Maufroy Seixas, wielki pasjonat i kolekcjoner wszystkiego co wiąże się z morzem przekazał muzeum, gromadzoną przez ponad trzydzieści lat kolekcję. We własnym domu zatrudniał o modelarzy, którzy na podstawie autentycznych planów budowali modele nieistniejących już statków. Oprócz modeli statków, różnego rodzaju eksponatów przekazał on około 20 tys. fotografii. Rok później kolekcję tą udostępniono w Pałacu hrabiego Farrobo w Orange. Od 15 sierpnia 1962 roku zbiory te prezentowane są w pomieszczeniach klasztoru.

Jest to miejsce, w którym można poczuć klimat epoki Wielkich Odkryć Geograficznych. Znajduje się tutaj ponad 17 tysięcy eksponatów poświęconych żeglarstwu i postępowi w tej dziedzinie oraz Wielkim Odkryciom Geograficznym. Zgromadzono tu wiele modeli żaglowców na których Portugalscy żeglarze pływali w poszukiwaniu nowych lądów oraz na których transportowali różnego rodzaju kolonialne dobra. Warto przyjrzeć się XVI-wiecznym mapom, które ukazują świat takim, jakim był wówczas znany. Dla bardziej zaawansowanych interesujące może okazać się poznanie dawnych przyrządów nawigacyjnych. Najstarszy eksponat to drewniana figura przedstawiająca Archanioła Rafała, która towarzyszyła Vasco da Gamie podczas wyprawy o Indii.

 

 

Godziny otwarcia:

Poniedziałek- Niedziela

Maj – Wrzesień 10:00-18:00

Październik – Kwiecień 10:00-17:00

 

Ceny biletów:

Bilet normalny powyżej 18 lat – 6.50 EUR

Bilet ulgowy od 13 do 17 lat – 3.20 EUR

Do lat 12 wstęp wolny

 

http://ccm.marinha.pt

 

 

- Planetarium Gulbenkiana

 

Planetarium znajduje się przy Muzeum Marynistycznym, tuż obok Klasztoru Hieronimitów. Budynek planetarium wzniesiono w 1965 roku, finansowany był przez Fundację Gulbenkiana. W 2005 roku dzięki inwestycji 3.5 mln euro zainstalowano najnowocześniejszy sprzęt do obserwacji kosmosu. Pokazy objaśniają ruchy gwiazd, budowę Układu Słonecznego, projektory wyświetlają ponad 9 tys. gwiazd, drogę mleczna oraz wiele tajemnic kosmosu.

 

Można tu uczestniczyć w sesjach prezentowanych po angielsku, portugalsku czy francusku: "System solarny", "Księżyc", "Ewolucja gwiazd", "Ziemia - Żyjąca Planeta", "Kosmos", "Słońce, "Konstelacje Gwiazd" i wielu innych.

 

 

Godziny otwarcia:

Wtorek – Piątek i Niedziela 9:30-12.00 i 13:45-16:30

Sobota – 13:45-16:30

 

Ceny biletów:

Bilet normalny powyżej 18 lat – 5.00 EUR

Bilet ulgowy od 13 do 17 lat – 2.50 EUR

Do lat 12 wstęp wolny

 

http://ccm.marinha.pt/pt/planetario

 

 

G. (1.6 km) Centro Cultural de Belém

                         (Centrum Kulturalne Belém)

 

Budowa tego wzbudzającego ogromne kontrowersje budynku rozpoczęła się w 1989 roku. Budynek o imponującej powierzchni 90 tys. m2 zlokalizowany nad brzegiem Tagu powstał jako miejsce obrad Unii Europejskiej, po objęciu w 1992 roku przez Portugalię prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Po jej zakończeniu budynek został przekształcony w centrum kultury i ośrodek współczesnej sztuki w Lizbonie (z takim też docelowym przeznaczeniem był budowany). Centro Cultural de Belém organizuje koncerty, wystawy, benefisy, przedstawienia teatralne i baletowe i jest dziś najprężniej działającą placówką kulturalną Lizbony. Składa się z trzech części: Centrum Wystawienniczego o powierzchni 35 tys. m2, Centrum Sztuki - 22 tys m2 i Centrum Konferencyjnego - 30,5 tys m2. Budynek jest jak małe miasto. Zlokalizowano tu ogrody z małymi jeziorkami, sklepy, restaurację i kawiarnie. Taras z ogrodem na pierwszym piętrze oferuje doskonały widok na rzekę oraz Pomnik Odkrywców.

 

www.ccb.pt

 

 

- Museu Colecçao Berardo

 

W prawym skrzydle budynku CCB swoją siedzibę ma również Museu Colecçao Berardo, które jest jedną z największych i najlepszych prywatnych kolekcji dzieł sztuki współczesnej w Europie. Kolekcję zgromadził portugalski bogacz Joe Berardo. Muzeum zostało otwarte w 2007 roku. Kolekcja liczy ponad 4000 dzieł sztuki ale udostępnia około 900 prac takich artystów: jak Pablo Picasso, Pauli Rego, Warhola, Dali, Bacona, Pollocka czy Mana Raya.

 

 

Godziny otwarcia:

Codziennie 10:00-19:00

 

Ceny biletów:

Wstęp wolny wyłączając niektóre wystawy czasowe.

 

 

http://www.museuberardo.com

 

 

H. (2.5 km) Torre de Belém

                    (Wieża Betlejemska)

 

Mierząca 35 m wysokości Torre de Belém jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji turystycznych stolicy Portugalii. Budowlę tą wzniesiono z polecenia króla Manuela I Szczęśliwego w latach 1515–1520. Zaprojektował ją Francisco de Arruda w obowiązującym wtedy w budownictwie manuelińskim stylu. Wieża pełniła rolę strażnicy lizbońskiego portu, stała się także punktem orientacyjnym dla wracających do ojczyzny żeglarzy i symbolem morskiej potęgi Portugalii w czasach wielkich odkryć geograficznych. W okresach późniejszych m.in. w czasie okupacji hiszpańskiej (1580-1640) pełniła funkcję więzienia. W wyniku wielkiego trzęsienia ziemi w 1755 roku i zmianie nurtu Tagu, budowla stojąca pierwotnie na środku Tagu "przeniesiona" została w obecne miejsce. Przez dwa miesiące w marcu i kwietniu 1834 roku był tu więziony generał Józef Bem, który po upadku Powstania listopadowego wyemigrował i próbował stworzyć Legion Polski w Portugalii. W 1840 roku, pod wpływem romantycznego pisarza Almeida Garrett, król Ferdynand II odrestaurował wieżę, dodając wiele neomanuelińskich elementów. Wieża pełniła także funkcję posterunku celnego, stacji telegraficznej oraz latarni morskiej.

 

Budowla składa się bastionu oraz czteropiętrowej wieży w północnej części. Jej najniższe kondygnacje znajdują się poniżej powierzchni wody. Bastion zbudowany został na planie sześciokąta, posiada nisko sklepioną kazamatę ze strzelniczymi otworami na siedemnaście armat. W rogach umieszczone zostały wieżyczki strażnicze nakryte kopułami. W środkowej części stoi rzeźba Madonny z Dzieciątkiem Jezus a obok niej obniżone patio. Taras otoczony jest obronną balustradą z wieżyczkami nakrytymi kopułami.

Wieża składa się z czterech pięter. Drugie zajmował pokój króla. Od strony tarasu posiada kryty balkon z siedmioma półokrągłymi łukami i misternie wykonaną kamienną balustradą. Z pozostałych stron znajdują się mniejsze balkony. Trzecie piętro zostało wyposażone w okalający je obronny taras. Zwieńczeniem budowli jest taras (dzisiaj widokowy). W każdym z narożników znajdują się wieżyczki nakryte hełmami.

 

W 1907 roku wieża została uznana za zabytek narodowy Portugalii. W roku 1983 została umieszczona na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W roku 2007 wieża została wybrana jednym z Siedmiu Cudów Portugalii.

 

Aby zorganizować ruch na bardzo wąskich, krętych schodach prowadzących na szczyt wieży zainstalowano specjalne bramki, które mają również za zadanie dopilnować aby w wieży nie przebywało więcej niż 120 osób jednocześnie.

 

 

Godziny otwarcia:

Wtorek – Niedziela

Maj – Wrzesień 10:00-18:30

Październik – Kwiecień 10:00-17:30Ceny biletów:

Bilet normalny – 6.00 EUR

Do lat 12 wstęp wolny

Wstęp wolny w każdą pierwszą niedzielę miesiąca.

 

Istnieje możliwość zakupu biletów łączonych (patrz Klasztor Hieronimitów)

 

www: www.torrebelem.pt

 

 

Kierując się z Torre de Belém w kierunku Pomnika Odkrywców na skraju parku zauważymy statuę samolotu z płozami. Z tego właśnie miejsca 30 marca 1922 roku dwóch portugalskich pilotów Gago Coutinho i Sacadura Cabral rozpoczęli lot przez Atlantyk. Dla uczczenia stulecia niepodległości Brazylii wybrali się w podróż do Rio de Janeiro. Ich pierwszy samolot podczas wodowania zatonął. Drugi dostarczony został drogą morską. Wznowiono podróż z miejsca gdzie zatonął pierwszy samolot ale w związku z problemami z silnikiem musiał ponownie wodować. Dopiero trzecią dostarczoną jednostką udało się dokończyć podróż i 17 czerwca, po 79 dniach dotarli do celu. Tłumy witały bohaterów. Ich rzeczywisty czas lotu wynosił 62 godziny i 26 minut.

 

 

I. (3.7 km) Pedrao dos Descobrimentos

                      (Pomnik Odkryć Geograficznych)

 

Pomnik Odkryć Geograficznych został zbudowany w 1960 roku, zastąpił on mniejszy, wystawiony z okazji Międzynarodowej Wystawy „O Mundo Portugues” w 1940 roku. Obecna konstrukcja przypominająca kształtem żaglowiec. Licząca 52 m wysokości budowla ufundowana została dla uczczenia 500 rocznicy śmierci księcia Henryka Żeglarza. Na jego dziobie w towarzystwie 32 innych ważnych postaci stoi sam Henryk Żeglarz z modelem karaweli w jednej ręce i mapą świata w drugiej. Znalazło się tutaj miejsce zarówno dla żeglarzy (min. Vasco da Gama, Ferdynand Magellan, Bartolomeu Dias), którzy zgrupowani zostali po wschodniej stronie jak i naukowców, misjonarzy, artystów, kronikarzy i innych ważnych postaci z okresu wielkich odkryć, których postacie zostały umieszczone po zachodniej stronie.

 

Na szczycie pomnika, wewnątrz którego znajduje się sala konferencyjna i wystawowa zorganizowano taras widokowy. Można się tam dostać najpierw windą, później należy pokonać 42 stopnie schodów. Przed pomnikiem ułożona jest marmurowa mozaika imitująca różę wiatrów, doskonale widoczna z poziomu tarasu. Ma 50 m średnicy i przedstawia mapę i trasy podróży portugalskich odkrywców. Podarowana została przez Republikę Południowej Afryki.

 

 

Godziny otwarcia:

Marzec – Wrzesień codziennie 10:00-19:00

Październik – Luty Wtorek – Niedziela 10:00-18:00

 

Ceny biletów:

Bilet normalny – 4.00 EUR

Rodzinny 2+2 – 10 EUR

Do 12 lat wstęp wolny

 

 

 http://www.padraodosdescobrimentos.pt/pt/

 

 

J. (4.4 km) Jardim Botanico Tropical        

                     (Tropikalny Ogród Botaniczny)

 

Ogród Botaniczny zajmuje powierzchnie 7 hektarów. Został wyodrębniony z dawnych ogrodów pałacowych dekretem królewskim  z dnia 25 stycznia 1906 roku. Za czasów królowej Marii I powstał tu ogród zoologiczny, gdzie kolekcjonowano zwierzęta przywożone z różnych zamorskich wypraw. Posągi Afrykańczyków przypominają o tym, że mieszkali tutaj również ludzie przywożeni jako niewolnicy z Afryki.

 

Większość egzotycznych roślin pochodzi z byłych portugalskich kolonii w Afryce, Azji i Ameryce Południowej. Rośnie tu wiele gatunków rzadkich drzew i roślin, w tym niektóre zagrożone wyginięciem. Dominują tu ogromnych rozmiarów palmy, fikusy i araukarie pochodzące z Brazylii. Uwagę przyciągają duże drzewa smocze pochodzące z Madery i Wysp Kanaryjskich. Ciekawie prezentuje się część ogrodu przedstawiająca roślinność pochodzącą z Makau. Szczególnie warto odwiedzić ogród zimą a luty i marzec to okres kwitnienia kwiatów i drzew.

 

 

Godziny otwarcia:

Codziennie od 10:00 do (w zależności od pory roku od 17:00 do 20:00)

 

Ceny biletów:

Bilet normalny – 2.00 EUR

12 – 18 lat – 1.00 EUR

Do 12 lat wstęp wolny

 

www: www.iict.pt/jbt

 

 

grudzień 2016 (data umieszczenia artykułu) 

         maj 2018 (aktualizacja)

 

 

Polish Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish

«
»
NBP
2024-07-12
USD
3.9099
-0.40%
EUR
4.2567
-0.04%
CHF
4.3647
-0.12%
GBP
5.0621
0.15%
NBP
2024-07-11
USD
3.9257
-0.17%
EUR
4.2586
0.13%
CHF
4.3698
-0.28%
GBP
5.0547
0.46%
NBP
2024-07-10
USD
3.9324
-0.17%
EUR
4.2529
-0.24%
CHF
4.3819
-0.05%
GBP
5.0318
-0.25%
NBP
2024-07-09
USD
3.9391
-0.20%
EUR
4.2633
-0.34%
CHF
4.3841
-0.54%
GBP
5.0444
-0.31%
NBP
2024-07-08
USD
3.9470
-0.28%
EUR
4.2780
-0.18%
CHF
4.4078
0.04%
GBP
5.0600
0.04%


Stolice-Europy
Polityka prywatnosci