Stolice-Europy
Stolice-EuropyStolice-Europy
233617
DzisiajDzisiaj25
WczorajWczoraj329


W miarę postępu prac umieszczać będziemy opisy naszych wypraw do kolejnych stolic. W przygotowaniu Sarajewo.

 

Berno

 Stolica Szwajcarii

 

 

 

 

Miasto leży nad rzeką Aare. Jest siedzibą rządu, a także stolicą kantonu Berno. Jest czwartym co do wielkości miastem Szwajcarii.

 

 

 

- Historia

- Dzisiaj

- Ciekawostki

- Informacje praktyczne

- Refleksje

 

 

HISTORIA

 

Badania archeologiczne w dolinie rzeki Aare wykazały ślady osady ludzkiej, pochodzące jeszcze z czasów neolitu. Nosiła ona wówczas nazwę Brenodor. Po podboju tych terenów przez Rzymian przemianowano ją na Brenodurum. Przetrwałą do początku III wieku.

 

Zgodnie z legendą dzisiejsze Berno założył w 1191 roku książę Bertold V von Zähringen. Znalazł on dogodne miejsce na cyplu w zakolu rzeki porośnięte dębowym lasem. Będąc na polowaniu, niedźwiedź był pierwszym zabitym zwierzęciem. Od niemieckiego słowa Bär-niedźwiedź, pochodzi więc nazwa miasta. Od 1224 roku niedźwiedź jest oficjalnym symbolem miasta, umieszczonym w herbie. Po bezpotomnej śmierci Bertolda Berno zyskało status wolnego miasta Rzeszy, a co za tym idzie także liczne przywileje oraz ulgi. Zapoczątkowało to jego dynamiczny rozwój. Do 1256 roku okalał je pierścień fortyfikacji z wieżą zegarową. Powstał prężnie działający ośrodek handlowy. Miasto zyskało duże znaczenie gospodarcze i handlowe. Do 1345 roku granica zachodnia miasta osiągnęła wysokość wieży więziennej, gdzie zbudowano drugi pierścień murów obronnych. Miasto dalej rozrastało się na zachód. Spowodowało to konieczność kolejnego przesunięcia fortyfikacji do placu Bubenberg (nieopodal dzisiejszego dworca kolejowego). Zbudowano tam (nieistniejącą dziś) wieżę św. Krzysztofa. Granica ta przetrwała do 1622 roku.

 

Konfederacja Szwajcarska powstała w 1291 roku jako sojusz obronny trzech kantonów. W następnych latach do związku wstępowały kolejne kantony. W 1353 roku Berno przystąpiło jako ósme tworząc nowy kanton. Zostało wtedy uznane za największe i najpotężniejsze miasto-państwo na północ od Alp. Przez wieki sojusz ten opierał się naciskom Habsburgów z jednej, Walezjuszy i Burbonów z drugiej strony. W 1499 roku Konfederacja uzyskała niepodległość od Świętego Cesarstwa Rzymskiego.

 

Nim to nastąpiło w 1405 roku miasto, wtedy jeszcze drewniane, doszczętnie spłonęło. Odbudowano je w XVI i XVII wieku głównie przy użyciu piaskowca zachowując stary, średniowieczny układ ulic.

 

Po przystąpieniu do reformacji Berno stało się na tyle silne, że zaczęło zajmować przyległe tereny. Do XVI wieku zdołało zająć Aargau na północy i wybrzeże Jeziora Genewskiego na południu, rozpowszechniając religię protestancką, która przyjęła się tutaj od 1528 roku dzięki naukom Zwingliego. Kres świetności Berna przyniosła francuska inwazja w 1798 roku. Berno straciło wtedy dużą część swojego terytorium.

 

Po wojnie domowej między katolikami i protestantami w 1848 roku uchwalono nową demokratyczną konstytucję. Związek państw przekształcił się w państwo związkowe. Ważyły się losy szwajcarskiej stolicy (dotychczasowy system rotacyjny był nie do utrzymania ze względów praktycznych). Frankofoni bojąc się niemieckiej dominacji, zagłosowali na mniejsze i położone z dala Berno. Berno stało się stolicą Szwajcarii. W tym samym okresie w mieście założony został pierwszy uniwersytet.

 

W roku 1874 zmodyfikowano konstytucje. Powstał scentralizowany rząd federalny. Powstała republika federalna, nadal z siedzibą rządu w Bernie.

 

Na początku XX wieku Berno było jednym z ośrodków rosyjskiej emigracji rewolucyjnej. Od wrześnie 1914 roku do lutego 1916 roku przebywał tu na emigracji sam Włodzimierz Lenin.

 

Suwerenność i neutralność Szwajcarii od dawna była szanowana przez główne mocarstwa europejskie, dzięki czemu uniknęła zaangażowania w obydwie wojny światowe.

 

Ciekawostką jest, że w Bernie odbywały się liczne kongresy socjalistycznej Pierwszej i Drugiej Międzynarodówki. Szczególnie nasycenie miało miejsce w czasie I Wojny Światowej.

 

 

 

 

 

 

DZISIAJ

 

Berno jest dzisiaj ważnym węzłem komunikacyjnym, stanowi siedzibę centralnych władz, zagranicznych przedsiębiorstw oraz organizacji międzynarodowych. Zajmuje powierzchnię 51.62 km2 i położone jest na średniej wysokości 542 m. n.p.m. Najnowszy spis ludności z maja 2013 roku wykazał, że stolica Szwajcarii z liczbą ludność 137.919, jest piątym najbardziej zaludnionym miastem w kraju. Aglomeracja obejmująca 43 gminy liczy 356.000 obywateli, natomiast cały obszar metropolitalny liczy 660.000. Berno jest stolicą kantonu Berno, drugim najbardziej zaludnionym z kantonów Szwajcarii. Oficjalnym językiem jest niemiecki, ale głownie używany jest niemiecki dialekt zwany Bernese German. W 2010 roku aż 23,2 % ludności stanowili cudzoziemcy. Język włoski jest drugim najczęściej słyszanym (3,9 %) i francuski (3,6 %). Statystyki wykazały 171 osób posługujących się językiem retoromańskim.

 

W mieście znajdują się zakłady budowy maszyn, fabryki przemysłu wełnianego, bawełnianego i jedwabniczego, zakłady wytwarzające aparaturę naukową i narzędzia, artykuły chemiczne i farmaceutyczne, zakłady poligraficzne i spożywcze. Berno to polityczny i finansowy ośrodek kraju. Mieści się tutaj parlament federalny (obydwie Izby- Rada Narodowa i Rada Kantonów). Największe banki jak Volksbank, Schweizerische Nationalbank mają tu swoje siedziby. Szwajcaria kojarzona jest z luksusem. Takie marki, jak Rolex, Longines produkujące jedne z najdroższych zegarków świata, właśnie tutaj ulokowały swoje zakłady produkcyjne.

 

Berno to zielone miasto, ponieważ aż 33,6% powierzchni zajmują lasy i 2,1% rzeki lub jeziora.

 

Do muzeów mieszczących się w Bernie należy Muzeum Sztuk Pięknych posiadające bogate zbiory prac włoskich i szwajcarskich artystów: Fra Angelico Madonna z Dzieciątkiem, Ferdinanda Hodlera, jak również obrazy Cézanne'a, Matisse'a i Picassa. W Berneńskim Muzeum Historycznym, znajdują się takie eksponaty jak płaskorzeźba Taniec Śmierci Niklausa Manuela, a także skarby rodu Habsburgów. Muzeum imienia Paula Klee, artysty urodzonego koło Berna, gromadzi kolekcję 4000 jego prac, w tym 200 jednocześnie udostępnianych zwiedzającym. Atrakcję turystyczną stanowi również dom Alberta Einsteina, gdzie fizyk w 1905 roku tworzył teorię względności.

  

Lotniskiem Berna jest Bern-Belp Airport położone 9 km od centrum miasta w miejscowości Belp. Jest silnie rozwijającym się portem lotniczym. W 2012 roku obsłużono 271.111 pasażerów.

 

Ja wynika z opublikowanego rankingu 221 miast świata pod względem jakości życia za 2012 rok, według firmy konsultingowej Mercer. Berno zajęło 10 miejsce, pierwsze Singapur przed Frankfurtem, Monachium i Kopenhagą. Warszawa znalazła się na 84 miejscu.

 

Założona w 1874 roku The Universal Postal Union (UPU) Światowy Związek Pocztowy, z siedzibą Bernie, to druga najstarsza międzynarodowa organizacja na świecie. Skupia w swych szeregach 192 kraje członkowskie.

 

W mieście w każdy pierwszy weekend października odbywa się Shnit international shortfilmfestival, czyli festiwal krótkiego filmu. Festiwal powstał w 2003 roku pod Kurzfilmnächte, a dziś jest największym festiwalem tego typu w Szwajcarii.

 

Protestanci nadal stanowią duży procent ogółu społeczeństwa. W 2000 roku ludzi należących do szwajcarskiego Kościoła Reformowanego było to 47,0% , natomiast 24,5% to katolicy.

 

Główną atrakcją Berna jest średniowieczne stare miasto, wpisane w 1983 roku na światową listę dziedzictwa kultury UNESCO.

 

 

 

 

CIEKAWOSTKI

 

Berneńskie staromiejskie arkady ciągnące się na odcinku sześciu kilometrów nazywane są najdłuższą w Europie promenadą handlową.

 

Prawdziwą gratką dla odwiedzających Berno jest odbywający się w każdy czwarty poniedziałek listopada Zwibelemarit (targ cebulowy). Tradycje jarmarku sięgają podobno 1405 roku, kiedy po tragicznym pożarze rolnicy z pobliskich wiosek dzielili się płodami rolnymi z poszkodowanymi mieszczanami. Sprzedaje się wtedy około 80 ton cebuli, a w całym mieście pachnie cebulową zupą, ciastem i puree.

 

Szwajcaria to przede wszystkim raj dla smakoszy serów, z Berna pochodzi Emmentaler, najsłynniejszy ser szwajcarski, a zarazem jeden z popularniejszych serów żółtych na świecie.

 

W letnie dni mieszkańcy Berna i turyści lubią spływać w dół rzeki Aare. Rozpoczynają swą podróż w dzielnicy Sandrain i płyną niesieni wartkim nurtem do Marzili gdzie znajdują się odkryte baseny.

 

Jean Tobler właściciel sklepu ze słodyczami w Bernie, w 1868 roku wymyślił czekoladę, którą nazwał Toblerone. Łasuchom z całego świata znana jest do dzisiaj.

 

Urodzony w Bernie Johann Rudolf Lindt farmaceuta i polityk w 1879 roku założył fabrykę czekolady w dzielnicy Mattequartier. Jako pierwszy na świecie wyprodukował rozpuszczającą się czekoladę. Był też pierwszym, który dodał masło kakaowe do masy czekoladowej. Dzięki czemu markę Lindt rozsławił na cały świat.

 

Popularnym miejscowym daniem jest fondue, tradycyjnie przygotowywane z żółtego sera i wina. W rozgrzanej masie zanurza się pieczywo lub warzywa. To proste danie często podawane jest na spotkaniach towarzyskich w specjalnych, bardzo efektownych naczyniach.

 

 

 

 

 

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE

 

Centrum miasta objęte jest płatną strefą parkowania.  Bilety parkingowe występują w dwóch wersjach: 4 lub 24 godziny. Można je kupić między innymi w  automatach biletowych Bernmobil na przystankach autobusowych.

 

  4 godziny -  9.00 CHF

24 godziny - 16.00 CHF

 

 

W bezpośrednim sąsiedztwie centrum zlokalizowanych jest 6 parkingów podziemnych. Bardzo sprawnie działająca strona www na bieżąco informuje o ilości dostepnych miejsc.

http://www.parkingbern.ch

 

 

Bardzo pomocna strona w planowaniu podróży www.bern.com

 

 

Przy ulicy Strandweg 49, w odległości 2 km od centrum miasta znajduje się dogodnie usytuowany, camping z możliwością wynajęcia domku. Dodatkową atrakcją jest to że znajduje się nad brzegiem Aare, z ładną plażą, dużym terenem przeznaczonym na plac zabawa dla dzieci oraz miejscem na grill. www.campingeichholz.ch

 

 

Berno posiada sprawnie działającą i rozległą sieć transportu publicznego obsługiwaną przez autobusy i tramwaje. Bilety komunikacji miejskiej można kupić w automatach na przystankach oraz w sklepie LIBERO na dworcu głównym w Bernie.

 

Turyści przybywający do miasta mogą otrzymać darmowy bilet upoważniający do darmowego poruszania się komunikacją miejską w strefach 100/101 oraz na kolejkę Gurten, kolejkę linową Marzilibahn i windę obok katedry, na okres całego pobytu w mieście. Aby go otrzymać należy posiadać rezerwację do hotelu lub hostelu. W dniu przyjazdu na podstawie rezerwacji można za darmo podróżować komunikacją miejską z dworca kolejowego lub z lotniska do miejsca noclegu. Na miejscu można otrzymać darmowy bilet na cały czas pobytu.  Tylko prawidłowo wypełniony bilet jest ważny. 

 

https://www.bernmobil.ch

 

Plan komunikacji miejskiej.

 

https://www.bernmobil.ch/file/Fahrplan-und-Netz/Fahrplanwechsel%202017/Zoom_Bern_Dez_2017.pdf

 

 

W punkcie informacji turystycznej na dworcu kolejowym wypożyczyć można przenośne urządzenie Wi-Fi. Można do niego podłączyć do dziesięciu urządzeń. Bateria wystarcza na sześć godzin pracy. Po zakończeniu użytkowania urządzenie należy zwrócić w biurze lub zapakować do koperty zwrotnej i wrzucić do dowolnej skrzynki pocztowej na terenie całego kraju. 

 

Przykładowy koszt wynajęcia urządzenia:

 3 dni -  39.90 CHF

 7 dni -  64.90 CHF

10 dni - 83.40 CHF

 

 

 

 

REFLEKSJE

 

„Sie ist die Schönste, die wir je gesehen haben“. "Ona jest najpiękniejszym, jaką kiedykolwiek widziałem." Johann Wolfgang von Goethe w liście do swojej dziewczyny Charlotte von Stein, tak dzielił się refleksjami z pobytu w Bernie w 1779 roku. Miejsce to jest z pewnością niezwykłe, niczym nie przypomina innych europejskich stolic. Jest urokliwe i prowincjonalne, tajemnicze i magiczne. Mimo tego, że jest to stolica najbogatszego kraju w Europie, na próżno szukać tu nowoczesnych wieżowców czy szalonego tempa życia. Pośpiech i zgiełk to słowa zupełnie obce jego mieszkańcom. Warto tu przyjechać, aby poczuć unikalny klimat miasta, przepięknie wkomponowanego w otaczającą go przyrodę. Berno bez wątpienia jest jedną z najbardziej malowniczych europejskich stolic.

 

 

 wrzesień 2013  (data umieszczenia artykułu)

   styczeń 2018  (ostatnia aktualizacja) 

 

Polish Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish

«
»
NBP
2024-03-18
USD
3.9528
0.35%
EUR
4.3086
0.37%
CHF
4.4711
0.22%
GBP
5.0343
0.22%
NBP
2024-03-15
USD
3.9392
0.53%
EUR
4.2929
0.14%
CHF
4.4613
0.17%
GBP
5.0233
0.04%
NBP
2024-03-14
USD
3.9183
-0.22%
EUR
4.2870
-0.06%
CHF
4.4538
-0.33%
GBP
5.0214
0.09%
NBP
2024-03-13
USD
3.9269
0.27%
EUR
4.2896
0.21%
CHF
4.4686
-0.02%
GBP
5.0171
0.17%
NBP
2024-03-12
USD
3.9162
-0.25%
EUR
4.2804
-0.30%
CHF
4.4697
-0.18%
GBP
5.0084
-0.67%


Stolice-Europy
Polityka prywatnosci