San Marino - La Rocca o Guaita (Wieża La Rocca)
Kiedyś gród otaczały mury obronne z licznymi bramami i basztami. Powyżej grodu na trzech wierzchołkach góry Titano zbudowano obronne wieże połączone murami. Pięcioboczna La Rocca o Guaita często nazywana Prima Torre (Pierwsza wieża) jest najstarszą i największą z nich. Słowo Guaita, nadal używane w lokalnym dialekcie, oznacza "pilnować". Wieża zbudowana została w XI wieku, choć według legendy miało to miejsce w wieku X. Ostateczny kształt uzyskała po przebudowach w XV wieku. Wieża otoczona jest murem z podwójnymi ścianami. Wewnętrzna, starsza i zewnętrzna, zwieńczona blankami i wzmocniona wieżyczkami. Dawniej na teren bastionu dostać się można było za pomocą zwodzonego mostu. Nad bramą wejściową zamontowany jest barokowy, kamienny herb republiki pochodzący z 1600 roku, przeniesiony z Palazzo Pubblico. Brama wejściowa była jednocześnie dzwonnicą, później przekształconą w więzienie. Jak podają źródła, więzienie funkcjonowało do 1970 roku, po czym zostało przeniesione do dawnego klasztoru kapucynów. Tuż za bramą znajduje się niewielka kapliczka pw. św. Barbary patronki artylerzystów. Na dziedzińcu stoją dwa moździerze, dar Vittorio Emanuele II oraz dwie armaty kal. 75 mm, prezent Vittorio Emanuele III, używane podczas uroczystości narodowych.
W 1930 roku oddano do użytku linię kolejową Rimini - San Marino. Aby pobudzić ruch turystyczny postanowiono odbudować średniowieczne zabytki, cały kompleks został wtedy odrestaurowany i udostępniony do zwiedzania.
Z tarasu widokowego rozpościerają się zapierające dech w piersiach widoki na równinę ciągnącą się do Adriatku, na Apeniny i góry Carpegna. Doskonale widoczne są również dwie pozostałe wieże fortyfikacji.
La Cesta o Fratta
(Wieża La Cesta)
Druga wieża Cesta nazywana jest również Frattą. Zbudowana została na najwyższym szczycie Mont Titano mierzącym 756 m. Dzisiaj mieści się w niej Museum of Ancient Arms (Muzeum Starej Broni) otwarte w 1956 roku. W czterech pomieszczeniach zgromadzono kolekcję licząca 535 eksponatów od średniowiecza do początków XX wieku. Prezentowana jest broń palna, miecze, kusze, sztylety i inne rodzaje białej broni. Resztę kolekcji, która liczy ponad 1550 sztuk, znajduje się w "Centrum badań broni wojskowej" w Borgo Maggiore.
Wieża na planie pięciokąta wybudowana została w pierwszej połowie XIII wieku (lub pod koniec wieku XI). Mieściła Dywizję Gwardii Umocnień, później zorganizowano w niej więzienne cele. Na przestrzeni lat była wielokrotnie restaurowana. Ostatnie prace, które przywróciły całej twierdzy jej dawny wygląd były przeprowadzone w 1935 roku.
Montale
(Wieża Montale)
Montale jak i dwie pozostałe wieże zbudowana została na planie pięciokąta. Wejście do wieży znajduje się sześć metrów powyżej poziomu ziemi. Podobnie jak pierwsza pełniła najpierw funkcję strażnicy choć jest znacznie mniejsza od niej. Pierwsza pisemna wzmianka o Torre Montale pochodzi z roku 1371. Do XVI wieku była używana zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Pierwotnie połączona była obronnym murem z drugą wieżą ale po tym jak przestała być używana, mieszkańcy miasta systematycznie rozbierali mury traktując je jako magazyn materiałów budowlanych do budowy domów w mieście poniżej. Na szczęście sama wieża ocalała i dzięki pracom restauracyjnym w 1743 i 1817 roku oraz ostatniej renowacji mającej miejsce w 1935 roku przetrwała do naszych czasów. Wewnątrz budowli znajduje się pomieszczenie o głębokości 8 metrów, zwane "dnem wieży".