Stolice-Europy
Stolice-EuropyStolice-Europy
255832
DzisiajDzisiaj49
WczorajWczoraj199


W miarę postępu prac umieszczać będziemy opisy naszych wypraw do kolejnych stolic. W przygotowaniu Sarajewo.

 

          DZIEŃ PIERWSZY

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                  

 

     

 

                                                                                                                                                                                      

 

 

 

 

 

 

 

Trasa piesza o łącznej długości 4.7 km

początek - Planetarium de Bruxelles (Planetarium Brukselskie)
koniec - Eglise Notre-Dame de Laeken (Kościół Matki Bożej z Laeken)

A. Planetarium de Bruxelles (Planetarium Brukselskie)
     Planetarium van Brussel
B. Mini Europa
C. Atomium
D. Monument Leopold I
E. Musees d'Extreme-Orient (Muzea Dalekiego Wschodu)
    Musea van het Verre Oosten
F. Les serres royales de Laeken (Królewskie Szklarnie w Laeken)
     Koninklijke serres van Laken
G. Château de Laeken (Zamek Królewski Laeken)
     Kasteel van Laken
H. Eglise Notre-Dame de Laeken (Kościół Matki Bożej z Laeken)
    Onze-Lieve-Vrouwekerk van Laken

 

 

A.(0,0 km) Planetarium de Bruxelles 

                        Planetarium van Brussel

                                  (Planetarium Brukselskie)

 

Nazywane jest również Królewskim Obserwatorium Belgii i jest jednym z największych planetariów w Europie. Główną atrakcją jest tutaj ekran o średnicy 23 m. w kształcie kopuły, gdzie niebo jest identycznie odzwierciedlone poprzez specjalny projektor. Dzięki zbudowanemu przez firmę Carl Zeiss teleskopowi składającego się ze 119 soczewek i wystającemu 14 m ponad kopułę można oglądać słońce, księżyc, planety, Drogę Mleczną i ponad 8500 gwiazd. Planetarium oferuje wyprawę odkrywczą wzdłuż pięknych, tajemniczych obiektów kosmicznych poprzez zapierające dech w piersiach zdjęcia wykonane przez teleskopy kosmiczne. Można podróżować pomiędzy planetami, aby odwiedzić powierzchnię Marsa i latać po pierścieniach Saturna. Sala projekcyjna może pomieścić 350 widzów.
Przed wejściem znajduje się pomnik Mikołaja Kopernika

 

 

Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek 09:00-17:00
Sobota - Niedziela - 10:00-17:00

Bilet normalny - 7,00 EUR
Dzieci, studenci- 5,00 EUR

 

 

Bilet łączony z Mini-Europa

Bilet normalny - 18,90 EUR

Dzieci 6-11 - 14,80 EUR

 

Po okazaniu biletu z planetarium istnieje możliwość zakupu biletu ze zniżką do Atomium.

 

www.planetarium.be

 

 

B. (0,4 km) Mini Europa

  

W 1987 roku, sztab specjalistów odwiedził wszystkie kraje ówczesnej Unii Europejskiej, aby we współpracy z lokalnymi samorządami i historykami, wybrać charakterystyczne obiekty i ich miniatury zamieścić pod Brukselą. Otwarcie Parku było bardzo uroczyste, przewodził mu następca tronu, książę Filip. Książę został nawet zaproszony na miniaturowy brukselski rynek. Mierzącego prawie 2 metry wzrostu księcia przewyższała tylko wieża wspaniałego gotyckiego ratusza, wiernie odtworzona, wznosząca się prawie 4 metry ponad miniaturowy Grand Place. Z biegiem lat, w parku pojawiały się nowe miniatury. Znalazły się więc tutaj najbardziej znane budowle i zabytki Europy, a wszystkie pomniejszone zostały w skali 1:25. Trasę poprowadzono tak, aby nie pominąć żadnego z wystawionych modeli. Wszystkie modele pogrupowano tutaj według państw. Na powitanie słynne holenderskie wiatraki z wioski Kinderdijk. Dalej sekcja francuska z dominującą nad parkiem wieżą Eiffela, i tak kolejne i kolejne.

Cały park żyje, wokół ronda, na którym stoi słynny Łuk Triumfalny; odtworzony jest ruch uliczny. Miniaturowe samochody skręcają w boczne ulice, aby za chwilę znowu wrócić na rondo. Pomiędzy słynnymi budowlami, mostami i wiaduktami przejeżdża miniatura pociągu TGV. Wzdłuż holenderskich kanałów pływają modele statków, co pół godziny startuje w powietrze model francuskiej rakiety kosmicznej Arianne. W hiszpańskim porcie, co kilkanaście minut staje w ogniu miniaturowy zbiornik na ropę, Akcję gaśniczą podejmuje miniaturowy kuter strażacki. Po naciśnięciu guzika wybucha Wezuwiusz spod Neapolu, a fragment chodnika drży, imitując prawdziwe trzęsienie ziemi, wywołane erupcją.

Polski debiut w Mini Europie był bardzo uroczysty, ale to już tradycja tego miejsca. Za każdym razem, kiedy dochodziły budowle z nowego kraju członkowskiego, odsłaniano je z wielką pompą i przy udziale znamienitych gości. W 2004 roku, w dniu naszej akcesji jeszcze żaden z dziesięciu nowych członków Unii Europejskiej nie mógł pochwalić się swoim modelem w Mini Europie, ale już były wyznaczone miejsca pod nowe budowle. Kilka dni później Jolanta Kwaśniewska, uroczyście odsłoniła trzy modele reprezentujące Polskę, a konkretnie Gdańsk: Dwór Artusa, pomnik Neptuna i Pomnik Poległych w 1970 roku Stoczniowców.

Aby nadać maksymalną wierność wobec oryginału fotograficy najpierw robią zdjęcia, aby na miniaturach uzyskać jak najwierniejsze barwy. Odtwarzane są nawet kilkusetletnie zabrudzenia, jakie powstały na tynkach prawdziwych zabytków. Praca przy modelach jest bardzo żmudna, więc nad każdą budowlą pracuje cały zespół ludzi. Przykładem jest budowa repliki hiszpańskiej katedry Santiago de Compostella, która pochłonęła 24 tysiące godziny pracy. Gdyby nad tym modelem pracował tylko jeden człowiek, zajęło by mu to trzynaście lat.

Każdego roku park odwiedza 300 tysięcy gości.

 

 

Godziny otwarcia:
marzec - czerwiec  -              09:30-18:00
lipiec - sierpień  -                    09:30-20:00
wrzesień -                                09:30-18:00
październik - luty -                10:00-18:00

 

Bilet normalny - 15,50 EUR
Dzieci do lat 12 - 11,50 EUR
Dzieci do 1.15 m wzrostu - wstęp wolny

 

Istnieje możliwość zakupu biletu łączonego z: Atomium, Planetarium, Océade czyli aquaparkiem oraz ze zwiedzaniem miasta autobusem Sightseeing. 

 

www.minieurope.com

 

 

C. (0,6 km) Atomium

  

Zbudowany z okazji Expo 1958, 103-metrowej wysokości model kryształu żelaza (powiększonego 150 miliardów razy) jako symbol ówczesnych naukowych oraz technicznych osiągnięć "wieku atomu". Budowla waży 2400 ton.

Konstrukcja została wykonana ze stali i aluminium. Jest umieszczona na 3 jednakowych dwunogach. Składa się z 9 kul - atomów połączonych ze sobą rurami, w których znajdują się schody ruchome (najdłuższe mają 35 metrów). Każdy z "atomów" ma 18m. średnicy. Do najwyższej kuli, gdzie znajduje się platforma widokowa z panoramą Brukseli, prowadzi winda, która wwozi maksymalnie 22 pasażerów w 23 sekundy. Oprócz najwyższej, zwiedzający mogą wjechać jeszcze do 5 innych "sfer". Znajdują się w nich wystawy stałe lub sezonowe.

Po blisko pół wieku istnienia budowli, zdecydowano się na niezbędną renowację konstrukcji, by dalej mogła być odwiedzana przez turystów. W marcu 2004 roku rozpoczęto prace: odnowiono restaurację i powierzchnie wystawowe oraz wymieniono aluminiowe blachy pokrywające sfery - zastąpiono je pokrywami ze stali nierdzewnej. Aby sfinansować roboty budowlane, sprzedano starą pokrywę aluminiową jako pamiątki (za jeden trójkątny kawałek długości 2 m płacono 1,000€). Po zakończeniu renowacji, Atomium otwarto ponownie 18 lutego 2006 roku.

Ciekawostką jest, że wszystkie zdjęcia Atomium, także te robione przez turystów, są objęte prawami autorskimi należącymi do organizacji SABAM.

  

 

Godziny otwarcia:
Codziennie 10:00-18:00

 

Bilet normalny - 15,00 EUR
Dzieci, młodzież do lat 17 i studenci - 8,00 EUR
Dzieci do 1.15 m wzrostu - wstęp wolny

 

 

Istnieje możliwość zakupu biletu łączonego z: Mini Europa, Planetarium, Océade czyli aquaparkiem.

 

 

www.atomium.be

 

 

D. (2,1 km) Monument Leopold I (Pomnik Leopolda I)

 

Domaine Royal de Laeken czyli Królewski Park w Laeken obejmujący dziś 26 hektarów powierzchni. Powstał z inicjatywy Austriackiej cesarzowej Marii-Theresy. Ona to zleciła, aby rosnący tu las przekształcić w park w stylu klasycznym dla bogatych mieszkańców Brukseli. Teren został wyrównany, posadzono nowe drzewa i wytyczono drogi. Twórcami tego projektu byli Francuz Hector Guimard i Austriak Joachim Zinner. W parku rozlokowano klasycystyczne statuetki, a niektóre z nich pochodzą jeszcze ze spalonego pałacu. W 1780 roku zbudowany został waux-Hall jako miejsce koncertów muzycznych. W 1804 roku na cześć Napoleona i jego żony Josephine zorganizowano w parku obiad dla 1800 osób.

We wrześniu 1830 roku Royal Park stał się kolebką belgijskiej niepodległości. To tutaj rewolucyjna armia walczyła przeciwko wojskom holenderskim, co doprowadziło do oderwania się od Holandii i panowaniu holenderskiego króla Williama I. Holenderska armia musiała opuścić Brukselę co w efekcie doprowadziło do powstania niezależnego państwa Belgii.

W samym sercu parku stoi zbudowany naprzeciwko głównego wejścia do pałacu królewskiego monumentalny pomnik na cześć króla Leopolda I. Inicjatorem budowy był król Leopold II. neogotycki monument o wysokości 50 m. zaprojektowany został przez architekta Louisa De Curte. Wykonany został z dziewięciu przęseł, symbol dziewięciu belgijskich prowincji mieści w swoim centrum postać Lepolda I.

Budowla odsłonięta została w 1880 roku dla uczczenia pięćdziesiątej rocznicy Niepodległości. Obecnie dzieło to nazywane jest Pomnikiem Dynastii.

  

 

E.(2,9 km) Musees d'Extreme-Orient

                       Musea van het Verre Oosten

                                 (Muzea Dalekiego Wschodu)

  

Muzeum składa się z trzech budynków: japońskiej wieży (pagody), chińskiego pawilonu i Muzeum Sztuki Japońskiej.

   

 

 

 

- Japońska wieża


Po Wystawie Powszechnej, w Paryżu w 1900 roku, król Leopold II zdecydował, aby jego park ozdobić egzotycznymi budynkami. Aby zrealizować pomysł zakupił wystawione tam, a wykonane przez stolarza z Yokohamy wejście do japońskiej pagody, aby wykorzystać jego elementy do budowy japońskiej wieży w Brukseli. Prace powierzono paryskiemu architektowi Alexandre Marcel. Prace zostały zakończone w listopadzie 1904 roku, a oficjalne otwarcie miało miejsce w dniu 5 maja 1905 roku. W roku 1909 monarcha przekazał budynek do państwa belgijskiego. W 1947 roku zostało zamknięte dla zwiedzających, aby po całej serii prac restauracyjnych otworzyć je ponownie dopiero w 1989 roku.

Japońska wieża gromadzi eksponaty dotyczące japońskiej kultury i sztuki. Wokół budynku zorganizowano ogród w tym samym stylu.


-Chiński pawilon


Zbudowany został na polecenie króla Leopolda II, powierzając budowę Alexandre Marcel. Intencją króla było otworzenie tutaj luksusowej restauracji dla biznesmenów szukających kontaktów gospodarczych z Chinami. Prace rozpoczęto w 1903 roku, przerwano je po dwóch latach i wznowiono w 1909 roku. Pawilon otwarty został w 1913 roku, jako oddział Muzeum Handlu. Sale zaprojektowane są w stylu Ludwika XIV i Ludwika XVI, i ozdobione motywami chińskimi. W 1921 roku kierownictwo pawilonu powierzono Królewskiemu Muzeum Sztuki i Historii.

Pawilon, zawdzięcza swój niesamowity wygląd dzięki zewnętrznym rzeźbionym w drewnie panelom sprowadzonym z Szanghaju.

Wewnątrz podziwiać można kolekcję chińskiej ceramiki produkowanej na eksport do Europy.


-Muzeum Sztuki Japońskiej


Stanowi ono trzecią część Muzeum Dalekiego Wschodu, znajduje się za Pawilonem. Zostało zbudowane w 1903 roku przez Aleksandra Marcela jako garaż dla autobusów i samochodów, które miały przewozić klientów do restauracji. Nic nie wyszło z tych planów i budynek ten pozostał niezagospodarowany. W 1990 roku Królewskie Muzeum Sztuki i Historii postanowiło adaptować go do obecnej funkcji. Od 2006 roku prezentuje zróżnicowaną kolekcję sztuki japońskiej. Zbiory obejmują 12 000 przedmiotów z okresu Edo (1600-1868), obrazy, odbitki drzeworytów,
ceramikę, tkaniny i rzeźby.

Oba budynki łączy tunel pod Avenue Van Praet.

 

 

Godziny otwarcia

Wszystkie trzy budynki muzeum aktualnie poddawane są procesowi renowacji i zamknięte są dla publiczności.

 

www.kmkg-mrah.be

 

 

F. (3,3 km) Les serres royales de Laeken

                       Koninklijke serres van Laken

                        (Królewskie Szklarnie w Laeken)

 

Szklarnie zaprojektowane zostały przez architekta Alfonsa Balat we współpracy z młodym Victorem Hortą, który później stał się czołowym secesyjnym architektem w mieście. Powstałe z inicjatywy króla Leopolda II obiekty są jednym z najważniejszych zabytków Brukseli. Prace nad nimi rozpoczęto w 1870 roku. Zajmują obszar 14.000 m2 i należą do największych tego typu obiektów na swiecie. Budowa ich zakończona została w 1902 roku.

To magiczne miejsce zachwyci zarówno miłośników XIX wiecznej architektury jak i miłośników roślin. Z daleka widać zespół wielkich, krytych kopułami budynków. Te imponujące konstrukcje wykonane z metalu i szkła (na wzór zbudowanego w 1851 roku londyńskiego Crystal Palace) mieszczą wiele rzadkich gatunków roślin i kwiatów. Wiele z nich pochodzi z Kongo, byłej kolonii belgijskiej, gdzie rodzina królewska prowadziła rozległe interesy. Znajdują się tu rzadkie rośliny tropikalne i subtropikalne, oraz niezwykłe kolekcje pelargonii, azalii i fuksji, a dla prawdziwych fanów tego tematu, zbiór unikalnych kwiatów Camellia.
Wejście i wyjście z ogrodu znajduje się przy głównej bramie zamku.

 

 

Oranżerie otwierane są dla publiczności dwa tygodnie w roku, zawsze w tym samym czasie,

na przełomie kwietnia i maja.

 

www.monarchie.be/fr/actuel/agenda/archives/ouverture-des-serres-royales-de-laeken-printemps-2012

 

 

G. (3,6 km) Château de Laeken

                        Kasteel van Laken

                             (Zamek Królewski Laeken)

 

Od czasu akcesji na tron króla Leopolda I w 1831 roku zamek jest oficjalną rezydencja Króla Belgów w Brukseli. Zbudowany został w latach 1782-84, według planów Charlesa de Wailly'ego i pod nadzorem Louisa Montoyera. Służył jako letnia rezydencja Gubernatorów Niderlandów Hiszpańskich, Arcyksiężnej Marii Krystyny Austriackiej i jej męża Alberta. Wyposażenie wnętrz zaprojektował Jean-Joseph Chapuis.

Po przejęciu władzy w ówczesnej południowej Holandii przez Francję, zamek w 1804 roku zakupiony został przez Napoleona. Wraz z żoną przebywał tu w sierpniu tegoż roku. Po bitwie pod Waterloo w 1815 roku stał się własnością króla Wilhelma I, króla zjednoczonej Holandii. Kolejna zmiana właściciela nastąpiła 15 lat później. W 1830 roku Belgia uzyskała niepodległość i z tej właśnie okazji Król Leopold I otrzymał go w prezencie od belgijskiego państwa. Po pożarze w 1890 roku został przebudowany i powiększony. Obecną formę nadał mu Charles Girault w 1902 roku. Po akcesji na tron w 1993 roku, król Albert II i królowa Paola zdecydowali się na zamieszkanie w Belvederze, mniejszym zamku znajdującym się również na terenie parku.

Obecnymi lokatorami Zamku Królewskiego są następca tronu Belgii książę Filip z małżonką Mathilde Marie Christine Ghislaine d'Udekem d'Acoz, Księżną Brabancji. Matylda urodziła się 20 stycznia 1973 roku w Uccle na przedmieściach Brukseli. Jest najstarszym z pięciorga dzieci hrabiego Patricka d'Udekem d'Acoz i hrabianki (obecnie hrabiny) Anny Komorowskiej (ur. 24 września 1946 r., w Białogardzie) Polki, wnuczki Adama Zygmunta Sapiehy. Jeśli Filip zostanie królem, Matylda będzie pierwszą królową urodzoną w Belgii. Poprzednie królowe pochodziły kolejno z: Włoch, Hiszpanii, Szwecji, Niemiec, Austrii i Francji. Księżna biegle mówi po francusku, niderlandzku, angielsku i włosku oraz częściowo po hiszpańsku. Mimo polskiego pochodzenia nie mówi po Polsku. Mimo tego 18 października 2004 roku została odznaczona przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Księżna Brabancji jest matką chrzestną dwóch księżniczek: księżniczki Izabeli z Danii i księżniczki Aleksji z Holandii.

Zamku zwiedzać nie można, pozostaje jedynie możliwość popatrzenia na rezydencję królewską zza ogrodzenia.

 

 

H. (4,7 km) Eglise Notre-Dame de Laeken

                         Onze-Lieve-Vrouwekerk van Laken

                                    (Kościół Matki Bożej z Laeken)

 

Na pomysł budowy tego neogotyckiego kościoła wpadł król Leopold I, aby uczcić pamięć zmarłej żony królowej Marie Louise d'Orléans. Dekretem królewskim z dnia 14 października 1850 roku rząd zezwolił na budowę i zorganizował konkurs na projekt świątyni dla 2000 osób. Kamień węgielny został położony w 1854 roku. Konsekrowany został w 1872 roku, ale budowa została przerwana i ostatecznie zakończona została dopiero w roku 1909 .

Kościół służy jako nekropolia dla belgijskiej rodziny królewskiej. W ośmiobocznej kaplicy za absydą znajduje się królewska krypta. Pochowani są w niej wszyscy poprzedni władcy Belgii i bliscy członkowie rodziny królewskiej zmarli po 1850 roku, a więc Leopold I, Leopold II, Albert I, Leopold III i Boudewijn. Krypta otwarta jest dla zwiedzających na specjalne okazje, takie jak rocznica śmierci jednego z królów, Dzień Wszystkich Świętych, i 15 listopada w dniu dynastii.

Stary kościół z XIII wieku z uwagi na jego zaawansowana ruinę, został rozebrany w 1894 roku ale chór został zachowany i przetrwał jako kaplica cmentarna.

Obok kościoła znajduje się cmentarz. Przy jego wejściu znajduje się małe muzeum poświęcone belgijskiemu rzeźbiarzowi Ernestowi Salu. Inni, zasłużeni i pochowani tu to: architekt Alphonse Balat, Joseph Poelaert, León Suys, pisarz Michel de Ghelderode, malarz Fernand Khnopff oraz Camille Jenatzy, kierowca rajdowy, pierwszy człowiek, który przekroczył barierę 100 km/h.

   

 

Godziny otwarcia kościoła:
Wtorek - Niedziela 14:00-17:00

 

Godziny otwarcia krypt:
Niedziela 14:00-17:00

 

www.ndlaeken-olvlaken.be

 

 

  grudzień 2012  (data umieszczenia artykułu)  

            maj 2013 (aktualizacja)

     marzec 2018  (ostatnia aktualizacja)

 

 

 

Polish Czech English French German Italian Portuguese Russian Spanish

«
»
NBP
2024-09-17
USD
3.8354
-0.22%
EUR
4.2748
-0.01%
CHF
4.5484
-0.07%
GBP
5.0742
0.09%
NBP
2024-09-16
USD
3.8438
-0.57%
EUR
4.2753
-0.30%
CHF
4.5518
-0.12%
GBP
5.0694
-0.23%
NBP
2024-09-13
USD
3.8659
-0.94%
EUR
4.2883
-0.24%
CHF
4.5574
-0.22%
GBP
5.0812
-0.20%
NBP
2024-09-12
USD
3.9025
0.54%
EUR
4.2986
0.28%
CHF
4.5674
-0.49%
GBP
5.0916
0.27%
NBP
2024-09-11
USD
3.8816
0.05%
EUR
4.2864
0.09%
CHF
4.5900
0.34%
GBP
5.0778
0.02%


Stolice-Europy
Polityka prywatnosci